Uzuv işlev bozukluğuna sahip hastalar için öğrenebilen zeki kontrolcü tasarımı
Designing intelligent controller design for patients has malfunction at joints
- Tez No: 432327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL ESKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Pasif egzersizler herhangi bir nedenden dolayı eklemlerinde hareket kısıtlılığı olan hastalara tedavi amaçlı uygulanır. Bu egzersizler çoğu işlev kısıtlılığında ilk tedavi yöntemi olarak ve eklemin hareketliliğinin tamamını veya bir kısmını geri kazanması için uygulanmaktadır. Bu çalışmada, fizyoterapistlere yardımcı ve pasif hareketleri sürekli tekrar edebilen mekatronik sistem için kontrol organı dizayn edilmiştir. Kontrol organını dizayn etmek için, omuz, dirsek ve bilek eklemlerinin esneme - germe terapileri sırasında sensörler kullanılarak açısal yer değiştirme parametreleri elde edilmiştir. Omuz ekleminde rahatsızlığa sahip 2 hastadan, dirsek ekleminde rahatsızlığa sahip 7 hastadan ve bilek ekleminde rahatsızlığa sahip 2 hastadan veriler alınmıştır. Hastalardan elde edilen bu veriler, kontrol yapılarının giriş sinyali olarak kullanılmıştır. Bu kontrol yapıları sırasıyla PID (Tune), PID (ZN) ve yapay sinir ağı esaslı PID kontrol sistemidir. Deneysel ve simülasyon sonuçlarına göre yapay sinir ağı esaslı PID kontrol yapısı diğer kontrol yapıları ile karşılaştırıldığında verilen yörüngeyi takip etmede en iyi sonucu vermiştir.
Özet (Çeviri)
Passive exercises are implemented as a treatment to people who have movement limitation at joints due to any reason. These exercises are generally first treatment method for most of limitations and applying for recovering all or a part of movement functionality. In this experimental work, a controller designed for mechatronic system that supporting physiotherapists and capable of constantly repeating the passive therapy movements. For designing controller, real angular displacement parameters during flexion-extension therapy of shoulder, elbow and wrist joints were obtained by means of sensors. Data's obtained from two shoulder limited, seven elbow limited and two wrist limited patients. Obtained data's from patients, used as input signal of control structures. These control structures are PID(Tune), PID(ZN) and artificial neural network based PID controller, respectively. According to experimental and simulation results, neural network based PID controller is the best controller for tracking given trajectory compared with other control structures.