Sinir yaralanmasında sildenafil ve tadalafilin iyileşme süreci üzerine etkilerinin değerlendirilmesi (deneysel çalışma)
  1. Tez No: 496790
  2. Yazar: ONUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANJU HEPGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Periferik sinir yaralanması, tedaviye rağmen istenen düzeyde iyileşme göstermeyen ve hastalarda ciddi işlev kayıplarına neden olabilen klinik problemdir. Yalnızca cerrahi tedavi uygulanmasının işlevsel iyileşme açısından yetersiz kalması, araştırmacıları başka yöntemlerin geliştirilmesine yönlendirmiştir. Literatürde bu konuda sildenafil üzerine çalışmalar yapılmış ancak kısıtlı düzeyde düzelme izlendiği belirtilmiştir. Çalışmamızda, sıçanlarda siyatik sinir kesisi sonrası epinöral onarım yaptık ve sildenafil ile farklı farmakodinamik özellikleri olan tadalafilin sinir iyileşmesi üzerine etkilerini araştırdık. Otuz Wistar albino sıçan cerrahi sonrası üç gruba ayrıldı. Yedi gün boyunca kontrol grubuna salin verilirken ikinci gruba sildenafil ve üçüncü gruba tadalafil verildi. Tüm deneklere üç ay boyunca işlevsel, davranışsal ve elektrofizyolojik testler yapıldı. Üçüncü ayın sonunda denekler sakrifiye edilerek hasarlı ve sağlam uzuvlarından biyopsi yapıldı. Tadalafil grubu ile kontrol grubunun işlevsel sonuçları arasında belirgin fark izlenmezken sildenafil grubunda işlevsel değerlendirme sonuçlarında anlamlı fark izlendi. Davranışsal testlerde, deneklerin uzuv hareketi açısından önemli olan 14 puan temel alınarak değerlendirildiğinde sildenafil grubunda daha iyi sonuç elde edildiği görüldü. Elektrofizyolojik değerlendirmede gruplar arasında fark saptanmazken en yüksek amplitüd değeri sildenafil grubunda elde edildi. Histopatolojik incelemede ise PDE5 inhibitörü kullanımı sonucunda daha az miyelin kaybı gerçekleştiği ve bu farkın sildenafil grubunda daha çok olduğu görüldü. Sonuç olarak, sildenafil grubunda hem işlevsel hem de histopatolojik değerlendirme belirgin düzeyde iyi sonuçlar elde edildi. Bununla birlikte tadalafilin sinir iyileşmesi üzerine önemli bir faydasını gözlemlemedik. Sildenafil grubunda tama yakın iyileşmeden söz etmek mümkün değildir. Sildenafilin sinir iyileşmesi üzerine etkili bir ajan olabileceğini ve bu konu üzerine daha çok çalışma yapılması gerektiğini, böylece sildenafilin dahil olduğu tedavi seçenekleri geliştirilebileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injury is a clinical problem which does not satiably recover despite the treatment. Insufficient results of surgery force the researchers to be in need of enhancing new treatments. Research for studying effect of sildenafil were fulfilled in literature but revealed limited recovery. In our study, we executed epineural repair after sciatic nerve transection and we investigate the effects of sildenafil and pharmacodynamically different molecule tadalafil on recovery. Thirty Wistar albino rats were divided into three groups postoperatively. Saline was given to the first group, sildenafil to the second group and tadalafil to the third group for postoperative seven days. Functional, behavioral and electrophysiological tests were perfomed. All animals sacrificed at the end of the third month and injured and healthy nerve biopsies were performed. Statistical significance obtained in the functional results of sildenafil group. Better behavioral results were obtained in sildenafil group given test results were evaluated based on a 14 point scale which we consider as an important threshold for hindlimb movement. Amplitude mean was the highest in sildenafil group. It was histopathologically shown that less myelin loss occured in case of PDE5-inhibitor usage and the difference was more obvious in usage of sildenafil. Better functional and histopatological results were obtained in sildenafil group. We did not observe significant benefit on recovery in tadalafil group. It is hard to mention full recovery despite promising results of sildenafil group. We think that sildenafil might be effective for recovery and deserves further researchs to develope treatments including sildenafil.