Türk kültür-kişilik yapısının insan kaynakları yönetimine etkileri üzerine bir değerlendirme
An assessment over the impacts of Turkish culture and personality structure on human resources management
  1. Tez No: 432634
  2. Yazar: FATMA TÜRKEKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalışmada insan kaynakları yönetimi açısından, Türk kültür-kişilik yapısının personel seçme ve yerleştirmede, kariyer geliştirmede, motivasyon artırmada, işe bağlılık oranının artırmada, iş gücü devir hızını azaltmada nasıl etki ettiği üzerinde durulmaktadır. Ayrıca kültürel farklılıkların üzerinde durulmakta, gerek örgütler gerek çalışanlar açısından önemi ele alınmaktadır. Çalışmada, uygulama bölümünde görüşme tekniği kullanılmakta ve elde edilen bilgiler betimsel analiz yöntemi ile yorumlanmaktadır. Çalışmanın amacı, Türk kültür-kişilik yapısının insan kaynakları yönetimine nasıl etkide bulunabileceğini araştırmaktır. Ulusal ve ya uluslararası örgütlerin yöneticileri, Türklerle çalışırken, Türklerin kültür ve kişiliğine has özelliklerini bilmesi ve buna göre politikalarını geliştirmesi iletişimi kolaylaştırabilmesi ve çalışanın başarı oranını artırabilmesi açısından önem taşımaktadır. Anahtar Kelimeler :Türk Kültürü, Türk Kişiliği, Kültür, Kişilik, Motivasyon,İşe Bağlılık, İnsan Kaynakları.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the effect of Turkish culture and personality on personnel selection and placement, improvement of career, motivation, work commitment and decrement of turnover in term of human resource management. It is discussed the importance of cultural differences not only for organizations for but also for the employees. Also in the study, interview technique is used in the application section and the information obtained is interpreted by descriptive analysis. The aim of this study is to investigate the structure of the Turkish culture and personality can be found in how it affects the management of human resources. Managers of national or international organizations, working with Turkey, to know the peculiarities of the Turkish people and to facilitate communication and culture to improve their policies accordingly and it is important to improve the success rate in terms of employees. Key Words :Turkish culture, Turkish personality, cultere, personality,motivation, work commitment, human resources.