Eşcinsel yönelimde depresyon ve bağlanma ilişkisinin incelenmesi
Evaluating attachment styles and depression levels in homosexsual orientation
  1. Tez No: 432635
  2. Yazar: ÇAĞLA GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın temel amacı eşcinsel bireylerin ebeveynleri ya da bakım verenleriyle erken dönem çocukluk ilişkilerinde oluşturduğu bağlanma ilişkilerinin ve depresyon düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu araştırmanın evrenini İstanbul LGBT Dayanışma Derneği üyelerinden oluşmaktadır. Bu araştırmanın örneklemini ise İstanbul LGBT Dayanışma Derneği üyesi 200 bireyden oluşmaktadır. Verilerin toplanması için araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu, İlişki Ölçekleri Anketi, Beck Depresyon Ölçeği katılımcılara uygulanmıştır. Bireylerin depresyon ölçeğinden aldıkları puanlar ile güvenli bağlanma ölçeğinden aldıkları puanlar arasında anlamlı ilişkili olduğu görülmektedir. Depresyon düzeyleri arttıkça; güvenli bağlanma düzeylerinin de düşme olduğu saptandı. Bireylerin doğum sıraları arasında, bireylerin babalarının eğitim düzeyleri arasında güvenli bağlanma ölçeği puanı açısından anlamlı fark bulunmaktadır. Bireylerin annelerinden algıladığı tutumlar arasında saplantılı bağlanma arasında ilişkinin varlığı saptandı. Çalışmamızda katılımcılardan toplanan verilerden elde edilen bulguları literatür ışığında yorumlamış ve gerekli öneriler yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Eşcinsellik, Bağlanma, Depresyon.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to find out whether there is a significant relationship between the attachment relationships which has been formed during the early childhood of a homosexual adult and the levels of depression. This study's context is formed with the members of the İstanbul LGBT solidarity Association. This study's sample consisted of 200 individuals who are members of the İstanbul LGBT solidarity Association. Sociodemographic Verse Form, Relationship Scales Questionnaire, Beck Depression İnventory that were prepared by the researchers in order to gather data were applied to the participants. İt can be seen that the depression scale scores and secure attachment scale have a significant relationship. It is detected that when the depression levels were high, secure attachment levels decreased. There was a significant difference in terms of secure attachment scales between the birth order and educational levels of fathers. It was also detected that there was a relationship between the attitudes which people perceived and learned from their mothers and the obssessive attachment styles. In our study,the data which were gathered from the participants were discussed in the light of literature and necessary suggestions had been made. Key Words : Homosexualism, Attachment, Depression.