Bankacılık sisteminde mali yapı analizi: Gelişmekte olan ekonomiler için karşılaştırmalı bir analiz
Fi̇nanci̇al structure analysi̇s i̇n the banki̇ng system: Comperati̇ve analysi̇s for emergi̇ng economi̇es
  1. Tez No: 432677
  2. Yazar: FERHAN ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİCABİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan küreselleşme döngüsüyle birlikte dünya ekonomisi de hızlı bir dönüşüm yaşamıştır. Gelişmekte olan ekonomiler, global rekabetin birçok alanında büyük oyuncu konumunda yer almışlardır. Bu sayede ülkelerin gelişen ekonomik ve finansal güçlerinin, küresel finansal piyasalarını değiştirmesi beklenmektedir. Bankalarda; ekonominin içinde büyük bir paya sahip finansal sistemin en önemli oyuncuları olarak gerek üstlendikleri görevler gerek bulundukları pay neticesinde önemli role sahiptirler. Teknolojiye dayalı ekonomik ilerlemeler bankacılık sektöründe de hızlı gelişmelere yol açmıştır. Türkiye de gelişen bu ekonomik koşullara uyum sağlamak için yoğun çaba sarfetmektedir. Gün geçtikçe bankaların ekonomi içinde artan payı ile beraber finansal güç odaklarına ek olarak yükselen güçlerin finansal sistemlerinin artan bütünleşmeleri ile birlikte mevcut düzen değişecek ve gelişecektir.Söz konusu çalışmadaki amaç, gelişmekte olan ülkeler açısından benzer faaliyet alanlarında yer alan bankaların mali yapılarında ne gibi farklılıkların bulunduğunun araştırılması ve güçlü güçsüz yanlarının görülmesidir. Böylelikle Türk bankalarının gelişmekte olan ülke ekonomileri içinde Çin örneğini baz alarak ne konumda olduğunu tespit edip, finansal açıdan mali yapıları incelenmiştir.Çalışmada Türk bankacılık alanında faaliyet gösteren aktif büyüklüğü en büyük olan 5 bankası ileÇin'de aktif büyüklüğü en büyük olan 5'erbankanın 2009-2014 yılları arasındaki mali yapılarının finansal oranlar açısından kıyaslanıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The world economy had a rapid transformation along with globalization cycle that affected whole the world. Emerging economies played a part as a big player in many fields of global competition. Thus, economic and financial powers of the emerging countries are expected to change financial markets. The banks play a important part in a financial system that has a big share and task in the economy. Rapid economic improvements based on the technology led to rapid improvements in banking sector. Turkey make a hard effort to yield to these economic conditions. By the time, existing order will change and improve by inreasing weight of banks in economy along with inreasing power and power groups of financial systems and its increasing integration. Subject practice aims to research the differences and make an observation on strong-weak sides of the banks that takes place in similar fields of activity in developing countries. Thus, the Turkish banks' financial structures are investigated by positioning them among other growing economines like China. This practice examined five biggest banks of Turkey and 5 biggest banks of China based on the financial structures during the years between 2009 and 2014.