Dış ticaretin finansmanı: Türkiye'de ihracat kredileri üzerine bir uygulama örneği
The finance of foreign trade: An application instance for export credits in Turkey
- Tez No: 432678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİCABİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde hızlanan küreselleşme ve hızla ilerleyen teknoloji sonucu, dış ticaretle uğraşan firmalar yurt dışı piyasalarda pazar payını arttırmak ve rekabet avantajı elde edebilmek için gerekli finansman ihtiyaçlarını öz kaynakları ile karşılayamadıklarında bankalara veya finansman kurumlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu noktada önemli olan unsur işletmelerin ihracat veya ithalat yaparken, kendilerini işlemlerin taşıdığı risklerden elimine edebilmek için en uygun vade ve maliyetteki dış ticaret finansman yöntemini tercih etmeleridir. Bu çalışmada açık kaynaklara dayalı olarak dış ticarette kullanılan uluslararası ödeme şekilleri ve dış ticaret finansman yöntemleri olguları teori bazda geniş bir perspektiften ele alınmıştır. Son olarak ihracatın gelişmesinde çok önemli bir unsur olduğu düşünülen, ihracat finansmanında en önde gelen kaynaklardan biri olan ihracat kredileri ile ihracat arasındaki ilişki“Granger Nedensellik Testi”ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the acceleration of globalization and advancements in technology currently, companies engaged in foreign trade require assistance from banks or financial institutions whenever they are unable to cover through their own resources the funding requirements for increasing market share in foreign markets and obtain competitive advantage. In that respect, the important point is that they prefer foreign trade funding methods with the most appropriate maturity date and cost so as to eliminate the risks inherent in the transaction while performing export or import activities. This study focuses on international payment forms and foreign trade funding methods used for foreign trade activities based on available resources from a wide perspective on theoretical basis. Finally,“Granger Causality Test”was used for testing the relationship between export and export loans which are thought to be among the leading resources for export funding as a factor having an important role in the improvement of export.