Süt sığırcılığı destekleme politikalarının Bafra ilçesindeki tarım işletmelerine etkileri
The impacts of dairy cattle support policies on the farms in the Bafra district
  1. Tez No: 432741
  2. Yazar: ÖZGE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiye'de tarım sektörünün devlet desteklerine bağımlılığı, artan piyasa yaklaşımlarına rağmen halen devam etmektedir. Bu kapsamda tarımsal destekleme bütçesinin yaklaşık üçte biri hayvancılık sektöründe sağlanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, süt sığırcılığı destekleme politikalarının tarım işletmelerine etkilerinin ortaya konulmasıdır. Araştırmanın ana materyalini Samsun İli'ndeki Bafra Süt Üreticileri Birliği üyeleri arasından basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilen 150 üreticiden anket yöntemi ile elde edilen veriler oluşturmaktadır. İncelenen işletmelerin süt sığırcılığına yönelik farklı destekleme senaryolarında yetiştirme istekliliklerine etkili faktörlerin tahmin edilmesinde Panel Poisson Modelinden yararlanılmıştır. İncelenen işletmelerin ortalamasına göre sığır varlığı 22,6 baş, süt ineği varlığı 15,8 baş, süt üretimi ise 20,3 tondur. İşletmelerin %82'si süt sığırcılığını geçimlik veya yarı geçimlik olarak yapmaktadır. İncelenen işletmeler süt üretim faaliyetinden 6.972 TL'lik brüt kar sağlarken, ekonomik anlamda 4.173 TL'lik faaliyet zararları söz konusudur. İşletmelerin yararlandıkları 4.636 TL'lik süt hayvancılığı destekleri sayesinde 463 TL'lik pozitif bir faaliyet kazancı elde edebilmektedirler. Destekleme miktarlarına göre süt sığırı yetiştirme istekliliği destek miktarı artıkça genel olarak artmakta, destek miktarı azaldıkça da azalmaktadır. Yetiştirme istekliliği model sonuçlarına göre anaç sığır buzağı desteğinin 100 TL artması, yetiştirilmek istenen süt hayvanı sayısını 3,8 baş, süt desteğinin 0,1 TL artması, yetiştirilmek istenen hayvan sayısını 0,036 baş, toplam desteğin 100 TL artması ise, yetiştirilmek istenen hayvan sayısını 2 baş artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector has had a dependency on the state supports despite the increase in the agricultural market liberalization. Therefore, about one third of the agricultural support budget was given to the livestock sector in Turkey. The main aim of this study was to assess the impacts of the dairy cattle support policies on the dairy cattle farms. The primary data of this study was collected through surveys from 150 dairy farms who are members of the Bafra Milk Producer Union in Samsun Province, and the farms were chosen by the simple random sampling method. The Panel Poisson Model was used to estimate the influential factors on the willingness of the farms studied to produce dairy cattle in various support scenarios. Studied farms had on average 22.6 cattle and 15.8 dairy cattle, and they produced 20.3 tons milk. Eighty two percent of the dairy cattle farms were subsistence or half- subsistence farms. While the farms earned TL 6,972 of gross profit from dairy cattle farming, they had TL 4,173 of negative operating loss. The farms could earn a positive income of TL 463 from dairy cattle farming through livestock supports of TL 4,636 The Panel Poisson Model results showed that a higher livestock support led to an increase in the willingness to produce more dairy cattle, and vice versa. When beef rootstock and calf support was increased by TL 100, the respondents would increase the number of dairy cattle by 3.8 heads. When milk premium was increased by TL 0.1, the respondents would increase the number of dairy cattle by 0.036 heads. When the total support was increased by TL 100, the respondents would increase the number of dairy cattle by 2 heads.