Elektro-eğrilmiş bnns/pmma nanolif katkılı vinilester reçinenin üretimi ve karakterizasyonu
Development and characterizaton of vinlyester resin modified with bnns/pmma nanofiber
- Tez No: 432789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TUĞRUL SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın temel amacı elektrospinning parametrelerinin fiberlerin morfolojik yapısına ve camsı geçiş sıcaklığına etkisini görebilmek ve seçilen en iyi parametrelerle elektrospinning yöntemiyle üretilen PMMA ve BNNS/Silan dan oluşmuş fiberlerin vinilester reçine üzerindeki olumlu termal ve mekanik etkilerini gözlemlemektir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak morfolojisi incelenen fiberlerle yapılan çalışma sonuçlarına göre, en iyi nanofiber üretimi %4 PMMA ile hazırlanan aseton çözeltisiyle, 25 kV voltajda, 6 ml/sa akış hızıyla ve 19 cm aralıkla elde edilmiştir. BNNS ve silan katkısının etkisinin en fazla gözlendiği oran %1 dir. Ayrıca üretilen fiberlerin camsı geçiş sıcaklıkları (Tg) differansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ile analiz edilmiştir. Daha sonra en iyi parametrelerle üretilen nanofiberler vinil ester reçineye katılmıştır. DSC, termomekanik analiz (TMA) ve dinamik mekanik analiz (DMA) cihazları kullanılarak oluşan kompozit plakanın Tg değerleri tayin edilmiştir ve katkısız vinilester reçine plaka ve granül haldeki katkısız PMMA ile karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, PMMA/BNNS/Silan katkısının vinilester reçinenin Tg değerinde artışa sebep olduğu görülmüştür. Ayrıca oluşturulan kompozitlere çekme testi deneyleri yapılmış ve PMMA/BNNS etkisinin mekanik özelliklerde de olumlu etkisi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is investigation of process parameters effect on surface morphology of PMMA/BNNS nano fibres and diameter of fibres. Electrospinning process is carried out by different polymeric solution (acetone, chloroform, toluene, DMF/THF) system coupled with different applied voltage, flow rate, molecular weight concentration of PMMA, distance between collector and syringe. Also the effects of Silane and PMMA/BNNS content in the fiber structure and fiber glass transition temperature (Tg) were observed. According to scanning electron microscopy (SEM) results, the acetone solution was prepared with 4 PMMA% production best nanofiber, 25 kV voltage, 6 ml / s flow rate and 19 cm distances was the best parameter to nanofiber morphology. Then the 5 wt% nanofibers produced with the best parameters was added to 100 g of vinyl ester resins and curing is achieved. SEM is used for surface morphology analysis of fibres. Changing on thermal properties associated with BNNS and Silane are analysed by DSC, DMA, TMA devices.