Pem yakıt hücreleri için elektro eğrilmiş Fe-N-C bazlı elektrotlar
Electrospun Fe-N-C based electrodes for PEM fuel cells
  1. Tez No: 898320
  2. Yazar: FAEZEH RAHBARSHENDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİYE ALKAN GÜRSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM YARAR KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Energy, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Fe-N-C katalizörleri ve PVDF/Nafion® kullanarak elektrospun tek ve çekirdek-kabuk nanofiber katalizör katmanları geliştirmeyi ve seryum oksit (CeO₂) eklenmesini araştırmayı amaçlamaktadır. Tezin ilk bölümünde, boşluklu fiber ticari Fe-N-C katalizörleri ve PVDF/Nafion® fiber bazlı katalizör katmanları üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Sonuçlar, çekirdek-kabuk elektrospinning kullanılarak üretilen boşluklu fiber bazlı elektrotların, yakıt hücresi performansını ve dayanıklılığını artırmak için umut verici bir yaklaşım olduğunu göstermiştir. Çekirdek-kabuk elektrospinning ile üretilen yenilikçi boşluklu fiber yapısı, PEM yakıt hücreleri literatüründe ilk kez tanıtılarak, tepe güç yoğunlukları ve operasyonel stabilitede önemli iyileştirmeler elde ederek performans için yeni bir ölçüt oluşturmaktadır. Özellikle, çekirdek-kabuk lifler, BOL testinde 66 mW cm-² ve EOT testinde 58 mW cm-² tepe güç yoğunluğu elde ederek 8% güç kaybına neden olmuştur, bu da mükemmel dayanıklılık ve stabiliteyi göstermektedir. Ayrıca, çekirdek-kabuk lif, EOT testleri sırasında daha yüksek akım yoğunluklarını koruyarak uzun süreli operasyonel koşullar altında iyileştirilmiş performans sergilemiştir. Tezin ikinci bölümü, nano grafen bazlı Fe-N-C katalizörleri ve PVDF/Nafion® kullanarak elektrospun katalizör katmanlarının üretilmesine odaklanmaktadır. Bu bölümde, Fe-N-C yapısında karbon desteğinin etkisini ve sonuçta oluşan nanofiber bazlı katalizör katmanı yapısını ve PEM yakıt hücresi performansını araştırmak amaçlanmıştır. Kapsamlı karakterizasyonlar, grafitik alanların varlığını ve katalizörün lifli matris içinde mükemmel dağılımını doğrulamaktadır. Bu elektrospun mat, başlangıç aşamasında elde edilen sonuçlara dayanarak operasyonel performansının ek değerlendirmeleri için üretilmiştir. Bu tez, malzeme işleme için ileri düzey yöntemleri yenilikçi katalizör mimarileri ile entegre ederek PEM yakıt hücrelerinin verimliliğini artırma yaklaşımını sunmaktadır. Bu, temiz enerji teknolojilerinin ilerlemesini kolaylaştıracaktır. Sonuçlar, çekirdek-kabuk yapıların PEM yakıt hücrelerinin hem verimlilik hem de dayanıklılık açısından daha yüksek ölçütler belirleme yeteneğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop electrospun single and core-shell nanofiber catalyst layers with Fe-N-C catalysts and PVDF/Nafion® and investigate the addition of cerium oxide (CeO₂). In the first part of the thesis, hollow fiber commercial Fe-N-C catalysts and PVDF/Nafion® fiber-based catalyst layers were fabricated and characterized. The results showed that the hollow fiber-based electrodes fabricated using core-shell electrospinning are a promising approach to obtaining enhanced fuel cell performance and durability. The novel hollow fiber structure fabricated by core-shell electrospinning, which has been introduced for the first time in the literature on PEM fuel cells, establishes a new benchmark for performance by attaining significant improvements in peak power densities and operational stability. Specifically, the membrane electrode assemblies (MEA's) based on core-shell fibers achieved a peak power density of 66 mW cm-² during the BOL test and 58 mW cm-² during the EOT test, resulting in 8% power loss, indicating excellent durability and stability over time, and maintaining higher current densities during the EOT tests, demonstrating improved performance under prolonged operational conditions. The second part of the thesis focuses on fabrication of electrospun catalyst layers using nano graphene-based Fe-N-C catalysts and PVDF/Nafion®. This part aims to investigate the effect of carbon support in the Fe-N-C structure and the resulting nanofiber-based catalyst layer structure and PEM fuel cell performance. Comprehensive characterizations confirm the presence of graphitic domains and the excellent dispersion of the catalyst within the fibrous matrix. This electrospun mat has been produced for additional exploration of its operational performance, based on the results obtained during the initial phase. The thesis presents a novel approach to enhance the efficiency of PEM fuel cells by integrating state-of-the-art methods for material processing with inventive catalyst architectures. The results emphasize the ability of core-shell structures to establish higher benchmarks in both efficiency and durability of PEM fuel cells.