Drama yönteminin 7.sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji dersi Güneş Sistemi ve Ötesi:Uzay Bilmecesi ünitesindeki başarılarına etkisi
The effect of drama method to the success of 7 th grade students in the Science and Technology course Solar System and Beyond:Space Puzzle Unit
  1. Tez No: 432814
  2. Yazar: GAMZE AKKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜL ŞEKERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, 7.sınıf öğrencilerine Güneş Sistemi ve Ötesi: Uzay Bilmecesi ünitesinin mevcut uygulamadaki yöntem ve Drama Yöntemi ile öğretimi yapılmıştır. Çalışmaya 2014-2015 eğitim öğretim yılında Balıkesir ili Bigadiç ilçesinde bulunan bir devlet okulunda okuyan 22 deney, 22 kontrol grubu öğrencisi katılmıştır. Araştırmada nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Nicel araştırmada deneysel modellerden ön test, son test, kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, her iki gruba uygulama öncesi ve sonrası Dünyamız ve Evren Kavram Testi uygulanmıştır. Bununla birlikte, deney grubundaki öğrencilere Drama Yöntemine ilişkin tutumlarını belirlemek için Drama Yöntemi Tutum Anketi ve Drama Yöntemi Görüşme Soruları uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen analiz sonuçlarına göre Drama Yöntemi ile öğretim yapılan deney grubu öğrencilerinin Dünyamız ve Evren Kavram testi puanlarının geleneksel öğretim yöntemi ile ders yapılan kontrol grubu öğrencilerinden daha yüksek çıktığı belirlenmiş, gruplar arasındaki bu puan farkının ise deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The instruction of the unit“Solar System and Beyond: Space Puzzle Unit”has been done to the 7th Grade students with Traditional Teaching and Drama Method. In the term of 2014-2015 Educatıon and Teaching year 22 experiment and also 22 control group students that study at a public school in Bigadiç in Balıkesir join at a work. In the research quantitative research model is used. In this quantıtative research from the experimental models first and last tests also half experimental figure from the control groups are used. As a data collection tool; Our World and Universe Conception test is applied to both groups before and after the application. In addition to this a Drama Method Attitude Survey and also a Drama Method Intercourse Questions applied to the students in the experiment for stating attitudes related to the Drama Method. According to the analysis results; the students study with Drama Method whose Our World and Universe test marks are higher than the control group students that study the lesson with classic traditional teaching. The diffrence of the scores between the groups is in favor of experiment group statistically.