Batman'da 1 MW'lık fotovoltaik enerji sisteminin tasarlanması
Design of 1 MW photovoltaic energy system in Batman
- Tez No: 432826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Batman ilinde 1 MWp'lik fotovoltaik elektrik enerjisi santrali için ölçülmüş yıllık güneş ışınımı verileri ve paket yazılım yardımıyla ön tasarımı gerçekleştirilerek sistemden elde edilecek performans değerlerinin analizi yapılmıştır. Sistem performans değerlendirmesinde PVsyst paket yazılımı tercih edilmiştir. Güneş ışınım ölçümleri anlık olarak piranometre vasıtasıyla ölçülmüştür. Sistemde öngörülen modül tercihi tekli kristal silisyum olmuştur. Güneş ışınım değerleri paket yazılıma entegre edilerek, sistem bileşenleri de seçilerek sistemden elde edilecek aylık performans değerleri karşılaştırılmıştır. Sistem analizleri aylara göre modül yerleşim düzeneği sabit eğimli ve değişken eğimli olmak üzere iki kısımda gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler neticesinde aylara göre modül eğiminin optimisazyonunun sistem performansını arttırdığı analizlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, prelimary desing was realized for 1 MWp photovoltaic power plant in Batman province with the help of measured sun radiation data and package software and analysis of the performance values obtained from the system was conducted. In system performance evaluation PVsyst package software was preferred. Sun radiation measurements were made instantly with the help of pyranometer. Module preference foreseen in the system was single crystal silicium. Sun radiation values were integrated into package software and system components were selected so as to compare the monthly performance values to be obtained from the system. System analyses were conducted on monthly basis in two stages (module placement setting with constant slope and with various slope). As a result of the analyses it was determined that module slope optimization on monthly basis increase the system performance.