Batman'da farklı teknolojilere sahip fotovoltaik modüllerin performans karşılaştırması
Performance comparison of photovoltaic modules of different technologies in Batman, Turkey
  1. Tez No: 432827
  2. Yazar: HAKKI ÖZTÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PAKMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında Batman ilinde farklı teknolojilere sahip kurulu toplamda 6,46 kWp güce sahip şebeke bağlantılı sistemin bir yıllık verileri alınmış ve modül performans karşılaştırmaları dış parametrelere göre değerlendirilmiştir. Sistem 2,15 kWp tekli kristal silisyum, 2,15 kWp çoklu kristal silisyum ve 2,16 kWp ince film amorf silisyumdan oluşmuştur. Sistemden elde edilen veriler Haziran 2013-Mayıs 2014 tarihleri arasında 15'er dakika aralıklarla ölçülmüştür. Aynı zamanda gelen güneş ışınımı şiddeti değerleri de ölçülmüş, bu değerler yardımıyla sistem verimliliği ve modül performansları aylara göre karşılaştırılmıştır. Yapılan analizlerde her bir modülün aylara göre performanslarında önemli ölçüde değişkenlik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study one year data of network connected system with different technologies in Batman province which has 6.46 kWp power and their module performance comparisons were evaluated according to external parameters. The system consists of 2.15 kWp single crystal silicium, 2.15 kWp multiple crystal silicium and 2.16 kWp thin film amorphous silicium. The data obtained from the system were measured in 15 minute intervals between June 2013 and May 2014. At the same time solar radiation magnitude was measured and with the help of these data system efficiency and module performances were compared on monthly basis. In the analyses performed it was determined that performances of each module demonstrated significant variety on monthly basis.