Evaluation of passive building design parameters for İzmir city
Pasif bina tasarım parametrelerinin İzmir için değerlendirilmesi
- Tez No: 432940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Konut sektörü Dünya ve Türkiye'de nihai enerji tüketiminden sorumlu en büyük alanlardan biridir. Sürdürülebilirlik konusu, enerji kaynaklı sorunların dünya çapında yükseldiği kadar gelişen bir konudur. Sürdürülebilir kaynaklar hem temiz enerji kaynaklarıdır hem de çoğunlukla yenilenebilir kaynaklardır. Böylelikle, özellikle enerji bakımından dışa bağımlı olan ülkeler için ekonomik açıdan önemli bir fırsattır. Türkiye sürdürülebilir kaynaklar bakımından oldukça zengindir ve özellikle İzmir ili sürdürülebilir kaynakların en önemlilerinden olan güneş, rüzgâr enerjisi ve jeotermal enerji bakımından iyi verilere sahiptir. Bu tez çalışmasının amacı da böylelikle, konut tasarımındaki parametrelerin İzmir ilindeki enerji tüketimine olan etkisini açıklamaktır. Bu amaç kapsamında bilgisayar destekli yazılımlar aracılığıyla bir bina modeli oluşturulmuş ve bu bina modelinin tasarım parametreleri değiştirilerek enerji tüketimleri hesaplanmıştır. Analizlerden çıkan sonuçlar değerlendirilmiş ve İzmir ilindeki konutlar için optimum pasif tasarım çözümleri bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The housing sector is one of the largest sector responsible for energy consumption in the world and Turkey. Sustainability is an emerging issue as energy related problems arises throughout the world. The sustainable sources are both clean energy sources and mostly renewable. Therefore, especially in terms of economy, these new energy sources are important opportunity for countries dependent on other countries energy. Turkey is rich in sustainable resources and especially Izmir province has good potential in terms of solar, wind and geothermal energy which are the most important sustainable sources. A building model was developed through the computer-aided building design software and energy consumption values of this model were calculated by changing its design parameters. The results of the analysis were evaluated and tried to find the optimum passive design solutions for residences in the province of Izmir.