Author identification of newspaper columns using style and semantic features
Köşe yazarlarının yazılarını stil ve anlamsal özellikler kullanarak tanıma
- Tez No: 432997
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın iki amacı vardır : Farklı Naive Bayes Sınıflandırma metodlarını uygulamak, karşılaştırmak ve farklı sınıflandırma metodlarının birleştirilmesinin sınıflandırma performansına olan etkisini ölçmek. Bu çalışma gazete köşe yazarlarını konu almaktadır. Çalışma ilk olarak Sayısal, Nominal, Multinominal NBC ve olası birleşik sınıflandırma metodlarını incelemektedir. Sonrasında her bir metod, çapraz doğrulama yöntemi ile test edilmektedir. Deney sonuçları sınıflandırma metodlarının birleştirilmesinin sınıflandırma başarısını arttırdığını göstermektedir. Bunun ile birlikte bu başarı, birleşimin parçası olan sınıflandırma metodlarının tekil başarılarına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This study has two major purposes : To implement and compare the author classification results of different Naive Bayes Classifiers, and to investigate whether merging individual methods will increase classification success or not. The subjects of this study were newspaper columnists. Data was collected from well known public newspapers. This study first investigates Numeric, Nominal, Multinominal NBC, and their various merged versions. We then address each method using cross-validation. The results of the experiments show that merging multiple classification methods can increase classification success. Additionally, it depends on how well individual classification models are constructed.