İkdam üzerinde bir çalışma, inceleme ve seçilmiş metinler, 1915-1920
A Study on newspaper İkdam, an examination and selected texts, 1915-1920
  1. Tez No: 52862
  2. Yazar: HÜLYA YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 747
Özet
Tezimizin konusu 5 Temmuz 1894 tarihinde Ahmet Cevdet tarafından çı karılan ve yayın hayatı 31 Mart 1961 tarihine kadar devam eden İkdam gaze tesinde, 1915-1920 yılları arasında yayınlanan edebî yazılar ve bibliyografik in celemedir. Çalışmamız girişle beraber üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde 1915-1920 yılları arasında Türk siyâsî ve kültür hayatının kısa bir değerlendiril mesi yapılmış, İkdam' in dönemi içindeki yeri ve işlevi belirtilmiştir. Birinci bölümde İkdam gazetesi' nin kültür hayatımızdaki yeri (şekil özel likleri, muhtevası ve yazar kadrosu) verilmiştir.“Tahlilî Fihrist”kısmında 1918 yılında İkdam'da çıkan yazılar kronolojik, yazar adına göre ve konularına göre sınıflandırılmıştır. Yine gazetede çıkan ilânlar bu bölümde“Kitap - Gazete - Mecmua İlânları”,“Cemiyet İlânları”ve“Reklamlar”olarak tasnif edilmiştir. İkinci bölümde 1915-1920 yılları arasında ve 1922'de İkdam'da yayınlan mış ve tarafımızdan seçilmiş olan yazılar yer almaktadır. Bu yazılar da kendi iç lerinde konularına göre sınıflandırılmıştır. 1922 yılı, incelediğimiz dönemde ye terli sayıda edebî yazının neşredilmemesi sebebiyle çalışmamıza sonradan da hil edilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde tezin genel bir değerlendirmesine yer verilmiştir. Yine şahıs adına göre düzenlenmiş olan“Dizin”, seçilmiş metinlerin künyeleri ve İkdam gazetesinin yayın süresini gösterir çizelge tezimizin sonun da yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is literary articles and bibliographic research published in the daily newspaper:“İkdam”, between the years of 1915 and 1920.“İkdam”edited by Ahmet Cevdet and was first published on the 5th of July 1894 and continued as a daily newspaper until the 31st of March 1961. Our thesis together with the introduction consists of three parts; the introduction provides a brief evaluation of the political and cultural aspects of the Turkish lifestyle in the period from 1915 to 1920 and defines the position and function of“İkdam”during this period. Part one is a cultural analysis of the position of İkdam (characteristics, content and list of authors). An“Index Analysis”provides a sorted index in the order of the author name, the subject and a chronologic list of articles published in the year of 1918. Advertisements appearing in the paper are also examined within the categories;“Books, Newspapers and Journals”,“Societies”and“Others”Part two contains various articles selected from the paper that had been published in the years 1919, 1920 and 1922. A list of articles is provided ordered on the subject of its' content. Due to insufficent literary articles in our selected period, the year of 1922 has been a later inclusion into our study period. The conclusion contains an evaluation of our thesis, an index of peoples names and identification tags of selected articles and a statistics table representing the publishing lifetime of the İkdam paper.