Energy and data cooperation in energy harvesting multiple access channels
Enerji hasadı yapan coklu erişim kanalında veri ve enerji paylaşımı
  1. Tez No: 432998
  2. Yazar: BERRAK ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tipik bir kablosuz cihaz halen pilinin kapasitesi ile limitlidir, ve enerji kısıtlılığı kablosuz ağ performans üzerinde kritik bir dar boğaz teşkil eder. Yüksek güç kullanan kablosuz cihazların sebep olduğu elektromanyetik radyasyonun yanında, bu cihazların sıklıkla şarj edilmesi ya da değişmesi gereken bataryalar, hem yeryüzü kaynaklarnın hızla tükenmesine, hem de atıldıklarında çevrenin kirlenmesine sebep olmaktadır. Dahası, kırsal alanlarda faaliyet gösteren duyarga ağlar gibi senaryolarda, duyarga düğümlerinin pillerinin değişmesi makul değildir, bu nedenle kendi enerjilerini doğadan temin edebilen düğümlerin kullanlması, ağ ömrünün uzaması icin kilit rol oynamaktadır. Bunların sonucunda, yesil haberleşme kavram, takiben de haberlesme protokollerinin düğümlerinin enerji hasad kısıtlarını gözetecek şekilde yeniden tasarlanması fikri ortaya çıkmış, ve hızla ilgi görmüştür. Son yıllarda, noktadan noktaya, tümegönderim, çoklu erişim, aktarım, karışım kanal modelleri enerji hasad çerçevesinde baştan ele alınmıstr. Bu projede enerji hasat eden bir çoklu erişim kanal (genellenmiş geribeslemeli çoklu erişim kanal) modeli ele alınmıştır. Çoklu erisim kanalını alt farklı model altında inceledik. Her bir sistem modeli icin gönderim alanını optimize eden güç dağılımlarını bulduk.
Özet (Çeviri)
A typical wireless device is limited by its fi nite battery, and energy limitation is as a critical bottleneck on wireless network performance. In addition to the EM radiation caused by high power wireless devices, the batteries used in those devices need to be recharged frequently, causing fast depletion of earth's resources; and are discarded after a while, causing environmental pollution. Moreover, in some scenarios, such as sensor networks deployed in rural areas, it is simply not feasible to replace the batteries of the wireless nodes, hence using nodes which can replenish their energy is of paramount importance in prolonging the network lifetime. As a result, the concept of green communication and the idea of designing communication protocols based on energy harvesting constraints of individual nodes have recently received tremendous attention. With this motivation in mind, this thesis is devoted to designing cooperation and transmit scheduling techniques for networks powered soleley by harvested energy. We study energy cooperation in a two user multiple access channel and a two user cooperative multiple access channel with and without battery limitations. We characterize, and optimize the departure region for a two user multiple access channel, under six di fferent models, with varying levels of cooperation and energy storage capabilities. We aim to find the optimum energy management policies of the transmitters to maximize the achievable departure region over a fi nite transmission duration.