Hazır beton tesislerinde kullanılan geri dönüşüm sistemlerinin yaşam döngü maliyeti analizleri
Life cycle cost analysis of recycling systems used in ready-mixed concrete plants
- Tez No: 433009
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnşaat sektörü, ülkelerin ekonomilerinde büyük rol oynayan, genel istihdamın çoğunluğunu elinde tutan sektör konumundadır. Bu potansiyel, atık oluşumu ve beraberinde stok alanlarının azalması, çevrenin kirletilmesi, hammaddenin tüketilmesi gibi kritik sorunları beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda atığın önlenmesi imkânsız veya imkânsıza yakınken, geri dönüşüm ve yeniden kullanım kavramları önem kazanmıştır. Bu tez çalışması, bu durumu konu almış ve hazır beton üretim sektöründe, yanlış metraj, gün sonu üretim fazlası, transmikserin yıkanması sırasında oluşan beton atığı gibi taze beton atığının geri dönüşümü üzerine yoğunlaşmıştır. TÜBİTAK projesi desteğiyle saha ölçümleri ve santral, fabrika gezileri düzenlemiş; toplanan verilerle Yaşam Döngü Maliyeti ve Başabaş Noktası analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda ortaya çıkan yıllık beton üretim kapasitesi değerinin, hazır beton üretim tesislerine, agrega geri dönüşüm tesisinin mantıklı bir yatırım olup olmayacağı konusunda ışık tutması amaçlanmıştır. Kullanılan verilerin yerinde ölçümlerle ve bizzat santral gezilerinden edinildiğinden dolayı, sonuçların gerçekçiliğini olumlu yönde etkilemiştir. Çalışmanın umulduğu sonuca varması için, Belediyelerin, Beton Birliklerinin ve Devletin ilgili kurumlarının da hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Gerekli düzenleme ve uygulamalarla, önüne geçilmesinin zor olduğu atık oluşumuna çevreci bir önlem alınmış olunacaktır.
Özet (Çeviri)
Construction industry, which plays a major role in the economy of the country, is owning the majority of overall investment of the country. This potential followingly brings not only the matters of wastes, decreasing in stock places and used row materials but also environmental pollution. In this case, while it seems to be almost impossible to bear, the terms of reusing or recycling is having significance. By this thesis, based on these arguments, during the filling process of truck mixers, adhesive concrete in truck mixer's drum, over-order of concrete on constructions issues have been concerned and studied in the ready-mixed concrete sector. By the supports of Scientific and Technological Research Council of Turkey, side leveling and factory excursions had been done and Life cycle cost and Break Even Points analyses obtained values which we consumed at the end of analyses are aimed to be lighten the decision of investments of aggregate recycling. Directly collected values and plant excursions have positively affected the conclusions. As a result, it is necessary for governments related organizations to show up precision on this issue. An environmental prevention is going to be taken for the case of wasting of materials by essential managements and implementations on governmental system.