Hazır beton tesislerinde oluşan taze atık betonun kaynaklarının belirlenmesi
Investigation of the dynamic properties of packed distillaton column under the effects of the step changes in the reflux ratio
  1. Tez No: 433010
  2. Yazar: AHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknolojinin gelişimiyle beraber, inşaat sektöründe farklı özelliklere sahip birçok malzeme kullanılmaktadır. Ancak, işlenebilirlik veya maliyet gibi özelliklerinden dolayı beton hala en yaygın malzemedir. Bu yüzden, inşaat sektöründeki atıkların büyük bir kısmı binaların yapım veya yıkım aşamasında betondan kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, TÜBİTAK tarafından desteklenen bir proje kapsamında, hazır beton tesislerinde oluşan taze beton atıklarının kaynaklarının ve miktarlarının saha ölçümleri ile tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın sonuçları, hazır beton tesislerinde taze beton atıklarının 4 farklı kaynaktan oluştuğunu ve tesislerin işletme yöntemi nedeniyle sadece fazla sipariş ile transmikserlerin çeperlerine yapışan betondan kaynaklanan atıkların ölçülebilir olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak, ölçülebilen taze beton atıkları bile çok büyük miktardadır ve dolayısıyla, bunların azaltılması veya geri dönüştürülmesi çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
With the development of the technology, various materials with different specifications are utilized in the construction industry. However, concrete is still the most common used material due its properties such as workability or cost. Therefore, most of the waste in construction industry is generated by concrete during the construction and demolition of the buildings. In this study, in context of a project supported by The Scientific and Technologial Research Council of Turkey (TÜBİTAK), it was aimed to determine the sources and amount of fresh concrete waste generated in ready-mix concrete plants by on-site measurements. The results of the study revealed that fresh concrete wastes originates from 4 different sources in the plants and only the amount of wastes caused by over ordered concrete and adhesive concrete in truck mixers' drum can be measured due to the operation mode of the plants. As a result, even the measurable amount of fresh concrete waste is too much and thus, it is crucial to minimize or recycling them.