Fotonükleer reaksiyon yöntemi ile tungsten izotoplarının enerji seviyeleri ve yarı ömürlerinin belirlenmesi
Energy levels and half-lives of tungsten isotopes obteined by photo-nuclear reaction
  1. Tez No: 433015
  2. Yazar: FATİH DÜLGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çekirdek yapılarının anlaşılmasında enerji seviyeleri ve yarı ömürlerinin belirlenmesi önemli bir yer tutar. Günümüze kadar çekirdeklerin enerji seviyeleri ve yarı ömürleri hesaplamak için pek çok çalışma yapılmıştır. Bu yapılan çalışmaların büyük bir bölümü enerji çözünürlüğü düşük olan Sodyum-iyodür (NaI) sintilasyon dedektörleri ile yapılmıştır. Çekirdeklerin enerji seviyelerini ve yarı ömürlerini belirlemek için daha yüksek enerji çözünürlüğüne sahip yarı iletken dedektörler kullanılarak daha doğru ve güvenilir sonuçlar elde edilebilir. Çekirdeğin enerji seviyeleri ve yarı ömürlerinin belirlenmesii çekirdek-çekirdek reaksiyonları, fisyon, füsyon, elektrik ve manyetik geçişler ve radyo izotop üremi ile ilgili önemli bilgiler edinmemizi sağlar. Ülkemizde ilk fotonükleer reaksiyon kendi ekibiz tarafından gerçekleştirildi ve bu deneyle hem uluslararası hem de ulusal literatüre katkı sağlanması amaçlandı. Gerçekleştirilen fotonükleer reaksiyonda, doğrusal elektron hızlandırıcıdan elde edilen 18 Mev enerjili bremsstrahlung fotonları tungsten hedefle bombardıman edildi. Deney sonucunda 180W(γ,n)179W ve 186W(n, γ)187W reaksiyonları gözlendi ve tungstenin bu iki izotopu için enerji geçişlerinin ve yarı ömürlerinin belirlenmesi konusunda çalışmalar yapıldı. Bu tez çalışmasının sonucunda literatürle uyum içinde ve daha iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy levels and half-life are very important to understanding of nuclei structure. Until now, a lot of studies have been made to determine energy levels and half life for nuclei. Most of the studies, Sodium Iodide (NaI) scintillation detectors which have low energy resolution have been used. Semiconductor detectors which have high energy resolution can be used to determine energy levels, half life for nuclei and to obtain accurate and reliable results. Determination of energy levels and half-lives of nuclei include necessary information about the nuclei-nuclei interactions, fission, fusion, transitions of electric and magnetic and production of radioisotope. First photonuclear reaction has been realized by our team in our country. With this experience, we wanted to contribute national and international literature. We have run an experiment to determine the energy levels and half-lives of Tungsten nucleus by using the photonuclear reactions with end-point energy of 18 MeV bremsstrahlung photons, produced by a clinical linear accelerator. As a result of 180W(γ,n)179W and 186W(n, γ)187W photonuclear reactions, the energy levels and half-lives of tungsten isotopes have been determined. The results are in good agreement with the literature values.