Alfa kümelenme potansiyeliyle hafif çekirdeklerin nükleer yapı ve rezonant gözlenirlerinin incelenmesi
Investigation of the observables in nuclear structure and resonant of light nuclei by alpha cluster potential
- Tez No: 433036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada 20Ne ve 24Mg hafif çekirdeklerinin alpha-alpha çift katlı (alpha clustering double folding-ACDF) ve nükleon-nükleon (n-n) çift katlı (double folding-DF) potansiyel modeliyle dönme bandı uyarılma enerjileri, B(E2) geçiş şiddetleri ve alfa bozunma genişlikleri sistematik olarak incelenmiştir. Burada söz konusu iki sistemin önce nükleer potansiyeli elde edilmiştir. Nükleer potansiyelleri elde edilen bu çekirdeklerin Schrödinger denklemini çözerek enerji ve bozunma genişliğini hesaplayan Gamow kodu yardımıyla pozitif çift pariteli dönme bandı uyarılma enerjileri hesaplanmıştır. 24Mg çekirdeğinin enerji seviyelerini teorik sonuçlar ve diğer çalışmalarla karşılaştırmak için fotonükleer reaksiyon ile 25Mg çekirdeğinden proton koparma deneyi gerçekleştirilmiştir. Yine aynı nükleer potansiyel kullanılarak bu iki sistem için B(E2) geçiş şiddetleri eş zamanlı olarak elde edilmiştir. Yarı-klasik WKB (Wentzel-Kramers-Brillouin) yaklaşımı kullanılarak 16O+alpha ve 20Ne+alpha sistemlerinin alfa bozunma genişlikleri teorik olarak hesaplanmıştır. Bilindiği üzere etkin potansiyelde nükleer potansiyel belirsizdir. Bu çalışmanın temel motivasyonu nükleer potansiyeldeki belirsizliği en aza indirmektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the rotational band excitation energies, electromagnetic transition strengths and the alpha decay widths with alpha-alpha double folding and n-n double folding potential model for 20Ne and 24Mg light nuclei are investigated sistematically. Firstly, we have determined the nuclear potentials between these nuclei. Then we have obtained the excitation energies with positive parity states by the help of the Gamow code that is calculated the energy and the alpha decay width of Schrödinger equation. In order to compare the energy levels of 24Mg nucleus with the experimental results, it is performed the experiment of proton separation from 25Mg nucleus. We have also determined B(E2) transition strengths by using the same nuclear potential simultaneously. The alpha decay widths for 16O+alpha and 20Ne+alpha systems are investigated within the framework of the semi-classical WKB approximation. As is known the nuclear potential is ambiguous in the effective potential. The main motivation in this thesis is to minimize the ambiguity in the nuclear potential.