Uzaktan algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak Antalya ili katı atık deponi alanı belirlenmesi
Landfill site selection of Antalya city using remote sensing and Geographical Information Systems
- Tez No: 433018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TANER SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma Antalya ili için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Çok Ölçütlü Karar Analizi (ÇÖKA) kullanılarak uygun katı atık deponi alanı seçimini amaçlamaktadır. Antalya, Yaklaşık 1,2 milyon nüfusu ile Türkiye'nin beşinci büyük kentidir. Nüfus artışına göre en yüksek oranlı ilidir. Antalya ili turistlik bir kent olmasından dolayı düzenli depolama yeri seçmek kentin geleceğini etkilemesinden dolayı önemlidir. Çalışma alanı yaklaşık 20.723 km2 dir. On iki (12) değişik değerlendirme ölçütü kullanılmıştır. Bunlar sıcaklık, yoldan görülebilirlik, yola yakınlık, nüfus yoğunluğuna yakınlık, yağış, yükseklik, bakı, eğim, deprem bölgesi, fay hatlarına uzaklık, heyelan yoğunluğu, geçirimlilik'dir. Çalışmada kesinlikle uygun olmayan alanlar analiz başlangıcında oluşturulan maske ile çıkarılmıştır. Maske katmanı koruma alanları ve su kaynakları gibi bölümleri içerir. Her bir girdi parametresi için Analitik Hiyerarşik Süreç (AHS) metodu ile ağırlık hesabı yapılarak CBS ortamında sonuç veri hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda Antalya ili tamamı için katı atık deponi alanı olabilecek bölgelerin sınıflandırılması yapılmıştır. Beş adet sınıf oluşturulmuştur. Çalışma alanı çok büyük olduğu için çalışma alanı doğu, orta ve batı olmak üzere üç parçaya ayrılarak, bu üç bölge için ayrıca sınıflandırma yapılmıştır. Bu çalışma ile karar vericilere sağlıklı bir planlama için veri üretilmiştir. Çalışma sonucunda Antalya ilinin tamamı, Doğu, Orta ve Batı bölge olmak üzere sınıflandırılmış ve 35 yıllık atık için seçilen alanlara ait 2 farklı model üretimi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to select the suitable landfill site using geographical information systems (GIS) and multi criteria decision methods for Antalya. With approximately 1,2 million population, Antalya is the fifth biggest city in Turkey. It has the highest population growth rate in Turkey. Because of the fact that Antalya is a touristic place, it is important to select a proper landfill area in terms of its effects on the future of the city. Study area is approximately 20.723 km2 In this study, 12 parameters were used. These are viewshed (visibility from the roads), distance to road, distance to population density, precipitation, elevation, aspect, slope, earthquake zone, distance to fault lines, landslide density, and permeability. The definitely improper areas were masked out at the beginning of the study as the mask layer contains sections such as protected areas and water resources. The resultant data was computed in GIS environment by using Analytical Hierarchical Process (AHP) method for every one of the input parameters. As a result of the study, potential areas for landfill were classified. Five classes were generated. Due to that the large size of the study area, it was divided into three parts as east, central and west, and these three parts were also classified. With this study, data for a reliable planning was produced for decision makers. In the wake of this study, whole Antalya area was classified as the Eastern, Central and Western Region, and 2 different models were generated from the selected sites for the 35-year period waste.