Durgun su kültüründe yetiştirmeye uygun marul tiplerinin belirlenmesi
Determination of lettuce type suitable for cultivation in floating culture
- Tez No: 433038
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, durgun su kültüründe yetiştirilen Little Gem (Romain), Lollo Rossa (Iceberg) ve yeşil Lolo Bionda (Iceberg) ve Adriana (Butterhead) marul çeşitlerinin verim ve kalite parametreleri incelenmiştir. Bitkiler, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Araştırma ve Uygulama Arazisinde yetiştirilmiştir. Çalışmada 3-4 gerçek yapraklı aşamadaki fideler cam serada 120 x 50 x 30 cm ölçüsünde 180 litre hacimli sert plastik teknelerde 12 x 15 cm sıra arası ve sıra üzeri aralıkla yetiştirilmiştir. Durgun su kültüründe yapılan bu çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda; bitki boyu, bitki ağırlığı, bitki kök ağırlığı, yaprak sayısı, yaprak eni ve boyu, bitki gövde boyu ve eni, bitki gövde ağırlığı, suda çözünebilir kuru madde, bitki yaprak renk analizi, bitki kor değeri gibi morfolojik ve kalite parametreleri belirlenmiştir. Little Gem çeşidi hariç, bütün çeşitler morfolojik ve kalite özellikleri bakımından birbirine benzer değerlere sahip olarak bulunmuştur. Çalışmada gövde uzunluğu (27,02 cm), gövde çapı (24,24 cm), bitki boyu (50,3 cm), gövde ağırlığı (71,78g), bitki köksüz ağırlığı (263,39 g), yaprak sayısı (52,11 adet), yaprak boyu (18,23 cm) değerlerinin Little Gem çeşidinde diğer çeşitlerden daha yüksek sonuç vermiş olmasına rağmen Little Gem çeşidinin erken ilkbaharda yetiştirilmeye uygun olmadığı generatif faza geçtiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Little Gem (Romain lettuce type), Lollo Rossa and Lolo Bionda (Iceberg lettuce type) and Adriana lettuce (Butterhead lettuce type) varieties were investigated in terms of yield and quality parameters at the floating culture. The plants were grown in research fields of Department of Horticulture in Akdeniz University. The study was carried out in randomized blok design with four replicates in floating culture. Seedlings of lettuce varieties were planted during seedling stage with 3-4 leaves and then they were cultivated in 12 cm inter-row spacing and 15 cm intra-row in rigid plastic tanks that have 120 x 50 x 30 cm dimensions and 180 liter capacity. Some morphological and quality parameters such as plant height, plant weight, root weight, number of leaves, leaf width, leaf length, stem height, stem diameter, stem weight, soluble dry matter, leaf colour analysis and core ratio were determined with this study. All varieties had similar morphological and quality parameters except for Little Gem. Although Little Gem variety has the highest values with regard to stem height (27.0 cm), stem diameter (24.2 cm), plant height (50.3 cm), stem weight (71.8 g), rootless plant weight (263.4 g), number of leaves (52.1), leaf length (18.2 cm), it is not suitable for early spring cultivation because of its precocity.