Buğu oluşumunu engelleyen ve antibakteriyel özellik taşıyan kaplamalar
Antifogging and antibacterial coatings
  1. Tez No: 433037
  2. Yazar: EMRE YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Metalurji Mühendisliği, Science and Technology, Chemistry, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında buğu oluşumunu engelleyen ve anti-bakteriyel özelliklere sahip multifonksiyonel hidrofilik kaplamalar elde edildi. Kaplamalara hidrofilik özellik kazandırmak için 3-izosiyanat-propiltrietoksisilan (IPTES) ve 3-trietoksilpropil-süksinik anhidritin (GF-20) ayrı ayrı farklı moleküler ağırlığa sahip polietilen glikol (PEG) ( Mn: 200, 400 ve 600) ve polietilen glikol amonyum etoksisülfat (Atlas g-265) bileşikleri ile reaksiyonu gerçekleştirilerek çeşitli alkoksi fonksiyonel hidrofil bileşikler sentezlendi. Sentezlenen bileşikler FT-IR (Fourier Transform-Infrared Spectroscopy) analiz yöntemi kullanılarak karakterize edildi. Hidrofilik karakterli bileşiklerin SiO2:3-glisidipropiltrietoksisilan (GLYEO) kompozit matriks içerisinde farklı bağlayıcı sistemlerinin kullanılmasıyla hazırlanan kaplama çözeltileri, cam yüzeylerine sprey kaplama yöntemi uygulanarak kaplandı ve termal olarak sertleştirildi. Kaplama yapılan yüzeylere; hidrofilik performans testleri, optik analizler (% Işık geçirgeliği ve % Pusluluk), mekanik testler (tutunma testi, çizilme direnci testi ve kalem sertlik testi, sürtünme haslığı), anti-bakteriyel test ve SEM (Scanning Electron Microscopy) analizi uygulandı. Kaplama film kalınlığı 15µm olan, suya karşı temas açısı 10o, çizilme direnci 2N, suya karşı dirençli, buğu oluşumunu engelleyen ve anti-bakteriyel özellik taşıyan şeffaf kaplamalar elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, multifunctional hydrophilic coatings which have anti-fogging and anti-bacterial properties were obtained. Alcoxy functional hydrophilic compounds were synthesised by 3-isocyanato-propyltrietoxysilane (IPTES) and 3-triethoxysilyl-propylsuccinicanhydride (GF-20) were reacted seperately with different molecular weight (Mn: 200, 400 ve 600) of PEG and ATLAS-25 for taking hydophilic properties of coatings. Synthesized compounds were characterised by FT-IR (Fourier Transform-Infrared Spectroscopy). The coating solutions were prepared by hydrophilic character of compounds with in SiO2:3-glycidyloxy-propyltriethoxysilane (GLYEO) composite matrix using different binder systems than glass surfaces were coated by sprey coating method and cured. Hydrophilic performans tests, optic analysis ( % Light transmission, % Haze ), mechanical tests (adhesion test, scratch hardness, pencil hardness, friction fastness), anti-bacterial test and SEM (Scanning Electron Microscopy) analysis were applied to coated surfaces. The thickness of coated film was 15µm, contact angle was 10º for opposite to water and scratch hardness was 2N. The transparent coatings which have resistance to water, anti-fogging and anti-bacterial were attained.