Kalanchoe blossfeldiana Poelln. (Kalanşo) türünde yaprak eksplantlarindan in vi̇tro rejenerasyon ve mi̇kroçoğaltim üzeri̇nde araştirmalar
Kalanchoe blossfeldiana Poelln. (Flaming Katy) research on ın vıtro regeneratıon and mıcroproprıatıon usıng leaf explants
- Tez No: 785519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kalanchoe cinsi Crassulaceae familyasına ait olup yaklaşık 130 tür ile temsil edilmektedir. Dünyada en çok bilinen türü Kalanchoe blossfeldiana Poelln.(Kalanşo)'dır. Kalanchoe blossfeldiana Poelln.(Kalanşo), sukulent karakterli çok yıllık bitkilerdir. Gerek dekoratif yaprakları gerekse uzun ömürlü ve rengârenk çiçekleri ile bulunduğu mekâna canlılık katan ve iç mekan bitkilendirme tasarımlarında en fazla kullanılan süs bitkilerindendir. Bu çalışmada K. blossfeldiana'nın mikroçoğaltımı üzerinde çalışılmıştır. Araştırmada öncelikle yaprak eksplantları kullanılarak adventif sürgün rejenerasyonu elde edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla farklı büyümeyi düzenleyici maddelerin veya kombinasyonlarının etkileri araştırılmıştır. Denemelere göre büyümeyi düzenleyici maddelerin cinsi ve dozu değişmekle birlikte genel olarak oksin grubu hormonlardan NAA (0.1, 0.5, 1.0 mg//L), sitokinin grubu hormonlardan ise BAP (2.0 mg/L) ve TDZ (0.1, 0.2, 0.5, 1.0 mg/L) MS besin ortamına ilave edilmiştir. Büyümeyi düzenleyici madde içeren MS besin ortamlarında meydana gelen adventif sürgün oluşum oranları belirlenmiştir. İn vitro sürgünler ½ MS + 0.2 mg/L GA3 besin ortamı kombinasyonunda pişkinleştirilmiştir. Pişkinleştirme ortamında yeterli gelişme gösteren sürgünler hem durgun su kültüründe hem de hormonsuz ½ MS, tam MS ve 0.1 mg/L IBA ilave edilmiş MS ortamlarında %100 oranında köklenmiştir. Köklü bitkicikler 1:1 oranında perlit + torf, vermikulit ve fide harcı yetiştirme ortamlarında başarılı bir şekilde dış koşullara alıştırılmıştır. Dış koşullara adaptasyonu sağlanan bitkiler saksılara alınarak çiçeklenme aşamasına kadar geliştirilmiş, donör bitki ile aynı yapıda oldukları, herhangi bir somaklonal varyasyon görülmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Kalanchoe genus belongs to the Crassulaceae family and is represented by about 130 species. The most well-known species in the world is Kalanchoe blossfeldiana Poelln. ( Flaming Katy). K.blossfeldiana Poelln. are perennial plants with succulent character. It is one of the most used ornamental plants in interior designs, adding vitality to the place where it is placed due to its decorative leaves, long-life and colorful flowers. In this study, micropropagation of Kalanchoe blossfeldiana was studied. In the research, firstly, adventitious shoot regeneration was tried to be obtained by using leaf explants. For this purpose, the effects of different growth regulators and their combinations were investigated. Although the type and dose of growth regulators used vary according to the trials, in general, NAA (0.1, 0.5, 1.0 mg/L) from auxin group hormones, BAP (2.0 mg/L) and TDZ (0.1, 0.2, 0.5, 1.0) from cytokinin group hormones. mg/L) was added to the MS nutrient medium. Adventitious shoot formation rates were determined in MS nutrient media containing growth regulators. In vitro shoots were matured in a combination of ½ MS + 0.2 mg/L GA3 nutrient medium. The shoots with sufficient growth were rooted in 100% both in still water culture and in hormone-free ½ MS, MS, and MS medium with 0.1 mg/L IBA added. Rooted plantlets were successfully acclimatized in a mixture of perlite + peat (1:1), vermiculite, and a commercial seedling-growing soil. The plants were adapted to the external conditions and were taken into pots and developed until the flowering stage. It was determined that they were in the same structure as the donor plant, and no somaclonal variation was observed.