Olağanüstü durumlarda barınma için yenilikçi bir yaklaşım önerisi : 3D yazıcı ile uygulama
Proposal for an innovative housing approach extraordinary situation by using 3D printing
- Tez No: 433058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK FATİH KÜÇÜKALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma afet durumlarında barınakların tasarımı ile ilgilidir ve 3D yazıcı teknolojisine bağlı olarak yeni bir çözüm önerisi ortaya koymayı hedeflemektedir. Öncelikle, konunun amacı tanımlanmış ve önemi hakkında genel fikir oluşturulmaya çalışılmış, daha sonra olağanüstü durum aşamaları açıklanmıştır. Bundan sonra, barınkaların uygulanabilirlik ilkeleri gösterilmiş ve dayanak olarak barınaklarda uygulama tekniklerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Bu uygulama teknikleri üc sınıfa (çadırlar, prifabreka barınaklar ve kerpiç barınaklar) bölünmüştür. Ayrıca, tüm sistemler şuanda kullanan tekniklerin genel değerlendirme sonucuna yönelik örneklerle ve ayrıntıları ile desteklenmiştir. Öte yandan, uygun bir çözüm bulmak amacıyla, 3D yazıcı teknolojisi ayrıntılı olarak ele alındı ve tüm özelliklerine açıklık getirilmiştir. Araştırmanın son bölümünde, çamur barınakları için yeni bir tasarım önerisi yapılmış ve bu tasarım önerisi 3D yazıcı teknolojisi kullanarak nasıl yapılabileceği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research concerns the design of shelters in disaster cases and aims to find a novl solution depending on 3D printing technology. Initially, a general picture about the subject and how important it is has been introduced, then the post-disaster stages was clarified. After that, the shelters building principles were reviewed and adopted as a base for evaluating the shelters systems which are sudivided into: tents, prefabricated shelters and earth shelters. Moreover, all systems were supported with examples and details for concluding the general evaluation of the currently using techniques. In the other hand, in order to find a suitable solution, 3D printing technology was discussed in detail and all its properties were clarified. The final part of the research is the conclusion that contains a new design for a mud shelter and initial vision of how it could be made by 3D printing technique.