Aspir (Carthamus tinctorius L.) bitkisinin fenolik bileşiklerinin ve antioksidan aktivitesinin tayini
Total phenolic content and radical scavenging activity of Carthamus tinctorius L.
  1. Tez No: 433057
  2. Yazar: ESRA KUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aspir (Carthamus tinctorius L.) bitkisinin yaprak, tohum ve çiçeklerinde toplam fenolik madde içeriği, toplam flavonoid içeriği, DPPH radikali giderme aktivitesi, ABTS radikali giderme aktivitesi, indirgeyici güç aktivitesi, hidroksil radikali giderme aktivitesi, H2O2 radikali giderme aktivitesi ve süperoksit radikali giderme aktivitesi tayinleri yapıldı. Ekstrelerin toplam fenolik madde tayini sonucunda elde edilen toplam fenolik madde içeriği gallik asit ekivalanı olarak 35,33-276 mg/mL aralığında olduğu tespit edildi. En yüksek fenolik madde içeriği sokslet ekstraksiyonu ile elde edilen yaprak ekstresinde saptandı. Ekstrelerin toplam flavonoid madde içeriği de tıpkı fenolik madde içeriği gibi belirlendi. Sonuçlar kateşin ekivalanı olarak 5,16-97,41 mg/mL aralığında tespit edildi. Çiçek ekstresinin (92,9 mg/mL) ve sokslet yaprak ekstresinin (97,41 mg/mL) toplam flavonoid madde içerikleri birbirine oldukça yakın ve en yüksek bulundu. DPPH radikali giderme aktivitesi tayininde; standart madde olarak askorbik asit ve troloks kullanıldı. Çiçek ekstresinin etkinliği %96 olarak iki standarttan da yüksek bulundu. ABTS radikali giderme aktivitesi tayininde ise en yüksek aktiviteyi sokslet yöntemiyle elde edilen yaprak ekstresi gösterdi. İndirgeyici güç tayinin de; sokslet ekstraksiyonu ile elde edilen yaprak ekstresinin ve çiçek ekstresinin, standart olarak kullanılan α-tokoferolden daha yüksek aktiviteye sahip olduğu belirlendi. Hidroksil radikali giderme tayinin de; elde edilen ekstrelerin standartlarla karşılaştırılabilir düzeyde aktivite gösterdiği tespit edildi. H2O2 giderme aktivitesi tayinin de çiçek ekstresi %20 aktivite göstermiştir. Süperoksit radikali giderme tayinin de radikal giderme kapasitesi en yüksek olan ekstrenin çiçek ekstraktı olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Aspir, Carthamus tinctorius L., Fenolik bileşik, Antioksidan
Özet (Çeviri)
Total phenolic contents, total flavonoid content, DPPH radical scavenging activities, ABTS radical scavenging activities, reducing power activity, hydroxyl radical scavenging activity, H2O2 scavenging activity and superoxide radical scavening activity were assayed for Safflower's leaf, sead and petals. Results of total phenolic measurement, obtained total phenolic content as gallic asid equivalent was detected in between 35,33-276 mg/mL. The highest phenolic content was found for soxhlet extract of leaves. Total flavonoid content of extracts was also detected as phenolic content. The results were mesured as catechin equivalent in between 5,16 – 97,41 mg/mL. The total flavonoid contents of flavonoid matter which petal extracts (92,9 mg/mL) and soxhlet leaf extracts (97,41 mg/mL), were really close to each other and have the highest value. Durring the determination of DPPH radical scavenging activity, ascorbic acid and troloks were used as standard. Petal extracts activity has been found higher that other two standard. Leaf extract which was obtained by soxhlet method, had shown the highest activity in the ABTS radical scavenging method. It has been determined that during the determination of reductive power, petal extracts and leaf extracts which have been gathered by soxhlet extraction, had higher activity than a-tokoferol which were used as standard. It has been determined that during the determination of Hydroxyl radical scavenging activity, the extracts which have been gathered, had the activity level which can be compared with standards. During the H2O2 scavenging activities, flower extracts shown %20 activity. During superoxide radical scavenging activity, petal extracts has shown the highest capacity on radical scavenging. Keywords : Safflower, Carthamus tinctorius L., Phenolic content, Antioxidant