Hizan (Bitlis) ilçesinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin SSR (Simple Sequence Repeat) markörleriyle genetik analizi
The genetic analysis of the types of grape that are grown in hi̇zan district of the city of bi̇tli̇s with SSR (Simple Sequence Repeat) markers
- Tez No: 433092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında Vitis Vinifera(asma)'nın Doğu Anadolu Bölgesi'nde önemli gen merkezlerinden biri olan Hizan İlçesinin yerel çeşitleri ele alınmıştır. Bu çalışmada Hizan İlçesinde 63 genotip ve bu çeşitlerle genetik özelliklerinin karşılaştırılması amacıyla da Harran Üniversitesi Asma bahçesinde 3 standart çeşit kullanılmıştır. Hizan yöresine ait 63 üzüm çeşidi ile 3 referans çeşidin 10 SSR lokusu (VrZAG79,VVMD5, VMC2C3, VVMD24, VVMD27, VVMD28, VVS2, VrZAG62, VVMD7 veVVMD31) ile genetik analizleri sonucu toplam 192 allel elde edilirken, ortalama allel sayısı 19.2 olarak tespit edilmiştir. 10 SSR lokusu değerlendirildiğinde sonuçlarımızda en yüksek allel sayısı VVMD28 (26 allel) lokusunda, en düşük allel çeşitliliği ise VVDM31 (11 allel) lokusunda bulunmuş olup, diğer lokuslardaki allel sayıları 15-20 arası değişmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; 8 ayrı genotip [isimleri farklı (sinonim) ve allel büyüklükleri aynı olan (%94.4)] tespit ettik. Bu çeşitler Siyah Kişmiş ile Kırmızı Üzüm, Tilka piri ile Şaibi, Yediveren ile Hümeydive İlkeren (Siyah) ile Kolati' dir. Hizan İlçesi yerel çeşitlerinin SSR düzeyinde tanımlanmasına yönelik ilk olarak gerçekleştirilen bu araştırmada, elde edilen bulgular ileride yürütülecek diğer çalışmalara ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, local varieties of Hizan's district which are one of the important gene centers of Vitis vinifera in Eastern region was investigated. In this study, 63 genotypes in Hizan district and also 3 genotypes in the grape gardens of Harran University were used with the aim of comparing the genetic characteristics of these types.While the genetic analysis result of 63 types of grape that belong to district of Hizan and 10 SSR loci of 3 types of reference 192 allel were obtained as total, the average number of allel was identified as 19.2. When 10 SSR locus were evaluated, in our results, the highest allel number in VVMD28 (26 allel) in its loci and the lowest type of allel in VVDM31 (11 allel) in its loci was found out and numbers of allel in other loci changed between 15 and 16. According to the research results, 8 different genotype (synonym) and % 94.4 that has the same size of allel were identified.These are Black kişmiş and Red grape, Tilka piri and Şaibi, Yediveren and Hümeydi, İlkeren (Black) and Kolati. The findings obtained in this study was first one carried out with the aim of identification of local varieties of Hizan district on the SSR level have the quality that shed light on other studies that will be conducted in the future.