Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki küsküt (Cuscuta spp.) türlerinin filogenetik ilişkilerin belirlenmesi
Determination of phylogenetic relations of species belonging to the genus dodder (Cuscuta spp.) in Eastern Anatolia
- Tez No: 433091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Küsküt tam parazit bir bitki olması ve mücadelesinin zor olması dolayısıyla tarımsal üretim açısından önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Ülkemizde kayıtlı Cuscuta cinsine ait 16 tür bulunmaktadır. Çalışmada Doğu Anadolu Bölgesi'nde kayıtlı olan Cuscuta cinsine ait türler toplanmış ve taksonomik teşhisleri yapılmıştır. Cuscuta cinsine ait türlerin moleküler teşhislerinin yapılması ve akrabalık ilişkilerinin belirlenmesi için gövde dokuları örneklerinden DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Populasyon örneklerine ait ribozomal DNA'lardaki korunmuş bölgeler evrensel primerler kullanılarak PCR yöntemiyle çoğaltılıp uygun bir vektörde moleküler klonlaması gerçekleştirilmiştir. Plazmid vektörde klonlanan ve DNA dizilemesi yapılan küsküt türlerine ait filogenetik analizler Software, CLC DNA workbench ve Vector NTI programları ile yapılmıştır. DNA dizilemesi belli olan izolatların National Center forBiotechnology Information (NCBI) Gen bankasına kayıtları yapılmıştır. Gen bankasına girişi yapılan türler C. Approximata Babington (Gen bankası Ulaşım No. KU686677) C. lupuliformis Krocker (Gen bankası Ulaşım No. KU707914), C. Campestris Yuncker (Gen bankası Ulaşım No. KU725869), C. babylonica Aucher Ex Choisy (Gen bankası Ulaşım No. KU725870) C. babylonica Aucher ExChoisy (Gen bankası Ulaşım No. KU761258) C. approximata Babington (Gen bankası Ulaşım No. KU725873) olarak belirlenmiştir. Bu türlerin Dünya'daki diğer türler ile % 97 ile % 100 arasında benzerlik gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dodder is a parasitic plant that is very difficult to control. It has long been considered a serious threat for the agri cultural production. There are 16 species belonging to the genus Cuscuta in Turkey. In this study, it is aimed to identify the species belonging to the genus Cuscuta in Turkey. Herbarium specimens of each sample have been deposited and identified. In order to determine the phylogenetic relations of species belonging to the genus Cuscuta, DNA isolation was madefromthe body tissuesamples. Conserved regions on ribosomal DNA (rDNA) were generated by universal primers via PCR method and will be cloned in a proper cloning vector. The cloned DNA fragments were sequenced and analyzed by Vector NTI Advance and CLC Main Workbench softwares. DNA sequences of centain isolates were recorded to National Center for Biotechnology Information (NCBI) database. The species recorded to Gene bank; were C. approximata Babington (Gen bank accession no. KU686677) C.lupuliformis Krocker (Gen bank accession no. KU707914), C. campestris Yuncker (Gen bank accession no. KU725869), C. babylonica Aucher Ex Choisy (Gen bank accession no. KU725870) C. babylonica Aucher Ex Choisy (Gen bank accession no. KU761258), C. approximata Babington (Gen bank accession no. KU725873). The similarity of the sequences with the sequences in database were ranged between 79-100% with other species in the world of this species.