Genç kadın voleybolcularda 12 haftalık plyometrik antrenmanların bazı biyomotor yetiler üzerine etkileri
The effects of 12 weeks plyometric excercises on biomotor skills of young female volleyball players
  1. Tez No: 433126
  2. Yazar: YELİZ ÖZENSOY ÖZVEREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KUTLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızın amacı, düzenli voleybol antrenmanı yapan sporcuların alt ve üst ekstremiteleri üzerine uygulanan plyometrik antrenmanların biyomotor yetilerin (kuvvet, sürat, dayanıklılık, esneklik) gelişimine olan etkilerini incelemektir. Çalışmaya yaş ortalamaları 17,25 ± 0,81 yıl olan 32 genç kadın lisanslı voleybolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan voleybolcular en az 5 yıl süresince, haftada 3 gün, günde 90 dk, düzenli voleybol antrenmanı yapmıştır. Araştırmamıza konu olan sporcular, çalışma ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmışlardır. Çalışma grubundaki sporcular (n=16), voleybolun gerektirdiği teknik-taktik, sürat ve çabukluk antrenmanları dışında, haftada iki gün, alt ve üst ekstremitelerine uygulanan plyometrik antrenmanlar yaparlarken, kontrol grubundaki sporcular bu süre içerisinde planlanan antrenmanlarına düzenli olarak devam etmişlerdir. Sporcuların yaş, spor yaşı, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ile biyomotor yetilerinin ölçümleri, çalışmanın başında ön, 12 hafta sonunda ise son testlerle değerlendirilerek kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the effects of plyometric exercises, which are applied together over the lower and upper extremities of the athletes who perform trainings in sports schools regularly, on the development of biomotor skills (strength, speed, endurance, flexibility). 32 licensed young female volleyball players with mean age of 17,25 ± 0,81 years were participated in study voluntarily. The volleyball players comprised of athletes who perform regular volleyball trainings 90 minutes a day, 3 days weekly for 5 years. These athletes mentioned in our study are separated into two groups as training and control. In study the training group of athletes (n=16) performed plyometric exercises applied together over the lower and upper extremities during alternative two days of the week for 12 weeks, in addition to the technical - tactical, speed and agility trainings required by the volleyball branch. Athletes the pre-test values obtained at the beginning and the post-test values at the end of the 12 weeks were consistent with test protocols. Athlete's age, sports age, body height and weight and a series of biomotor skills expected to alter depending on plyometric exercises performed at the end of 12 weeks were recorded. Statistical analyses were carried out in IBM SPSS Statistics Package Program version 22 using nonparametric tests.