Gebelerde genital hijyen eğitiminin idrar yolu enfeksiyonu semptomlarına etkisi
The effect of genital hygiene instruction on the symptoms of urinary tract infection in pregnant women
  1. Tez No: 433133
  2. Yazar: SERAP ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEBER TURFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gebelikte yaşanılan fizyolojik değişimler, idrar yolu enfeksiyonuna yatkınlığı artırmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu hem anneyi hem de fetüs sağlığını tehdit eden bir durumdur. İdrar yolu enfeksiyonu semptomları koruyucu önlemler alınmadığında yineleyicidir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonunun ebelerin vereceği genital hijyen eğitimi ile yineleyen semptomlarını önlenebileceği düşünülmektedir. Bu çalışma ile gebelik döneminde İYE tanısı alan gebelere verilen genital hijyen eğitiminin, İYE semptomları görülme durumuna etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma verileri 15 Ocak- 28 Şubat 2015 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Polikliniği'nde toplanmıştır. Araştırmanın evrenini aynı tarihte Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Polikliniği'ne gelen idrar yolu enfeksiyonu tanısı alan gebeler, örneklemini ise gebe polikliniğine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun müdahale grubu:33gebe, kontrol grubu:33 gebe oluşturmuştur. Örneklem seçiminde randomizasyon uygulaması yapılmıştır. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. I. aşamada idrar yolu enfeksiyonu tanısı alan gebeler ile yüz yüze görüşme tekniğiyle veriler toplanmıştır. Müdahale grubundaki gebelere bireysel hijyen eğitimi verilmiştir. Veriler tanıtıcı özellikler soru formu, genital hijyen davranışları envanteri, idrar yolu enfeksiyonu ve genital hijyen bilgisi değerlendirme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın II. Aşamasında İdrar yolu enfeksiyonu tanısı konulduktan sonra verilen antibiyotiğin etki süresinin geçmesi için bir hafta (yedi gün) beklenmiştir. Ayrıca İdrar yolu enfeksiyonu semptomlarının yeniden gözlenme ihtimaline karşı gebelerle tekrar görüşmek için toplam 21 gün beklenmiştir. 22.günde, araştırmacı tarafından yapılan telefon görüşmesi ile veriler yeniden toplanmıştır. Bu aşamada İdrar yolu enfeksiyonu takip formu ile de semptomlar sorgulanmıştır. Verilerin analizinde Ki kare analizi, bağımlı ve bağımsız gruplarda student t testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The physiological changes experienced during pregnancy increase the predisposition to Urinary Tract Infection. Urinary Tract Infection is a condition which threatens both the mother's and the fetus's health. The symptoms of Urinary Tract Infection are repetitive unless preventive measures are taken. Therefore, it is possible to prevent the repetitive symptoms of Urinary Tract Infection with the help of the genital hygiene instruction which midwives will give. In this study it is aimed to determine the effect of genital hygiene instruction on having symptoms of Urinary Tract Infection in pregnant women. The data of the research were collected between January 15, and February 28, 2015 in Ege University, School of Medicine, Department of Gynaecology and obstetrics. The population of the research is comprised of the pregnant who came to the Department of Gynaecology and obstetrics with the diagnosis of Urinary Tract Infection, and the research sample consists of a response group: 33 pregnant women and a control group: 33 pregnant women who consulted the pregnancy polyclinic and who matched the criteria to be included in the research. In the choice of sample, the method of randomization was applied. The research is comprised of two stages. In the first stage, the data were collected from the pregnant that had been diagnosed with Urinary Tract Infection with face-to-face interview method. The pregnant that were in the response group were given personal hygiene instruction. The data were collected by using the Introductory Properties Question Form, Genial Hygiene Behaviours Inventory, Urinary Tract Infection and Genital Hygiene Information Evaluation Form. In the second stage of the research, after the diagnosis of Urinary Tract Infection, the researchers waited for a week (7 days) to make the antibiotic lose its effect. Also, they waited for 21 days in total to interview the pregnant women again in case the possibility of symptoms of urinary tract infection can be repeated. On the 22th day, the data were recollected by the researcher via telephone interviews. In this stage, the symptoms were examined with the Urinary Tract Infection Follow-up Form. In the analysis of the data, chi square analysis, dependent and independent samples student t test, Mann Whitney U test and Wilcoxon test were applied.