Hericium erinaceus ekstrelerinin MCF-7 hücre hattında telomeraz aktivitesine etkisinin araştırılması
Investigating the effects of hericium erinaceus extracts on telomerase activity in MCF-7 cells
- Tez No: 433145
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hericeum erinaceus (Basidiomycetes) yaygın olarak Japonya ve Çin'de canlılığını kaybetmiş veya kaybetmekte olan ağaçlar üzerinde yetişen yenebilen bir mantar türüdür. Bu tez çalışmasının amacı, Hericium erinaceus ekstraktlarının MCF-7 östrojen reseptörü pozitif (ER+) meme kanseri hücre hattında telomeraz aktivitesi üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Bunun için öncelikle Hericium erinaceus mantarından elde edilen altı farklı ekstraktın (Etanol, Eter, Etilasetat, Etanol-Su, Metanol-Su, Su) MCF-7 hücrelerinde hücre canlılığı üzerine olan etkileri WST-8 yöntemi ile belirlendi. Su ekstraktı canlılık inhibisyonunda diğer ekstraktlara göre daha etkili bulundu. Hericeum erinaceus su ekstraktının IC(50) dozu 72. saatte 250 µg/ml olarak belirlendi. 72 saat 250 µg/ml su ekstraktı ile inkübasyonun ardından hücreler toplanarak su ekstraktının telomeraz aktivitesi üzerine olan etkileri analiz edildi. Hericium erinaceus MCF-7 meme kanseri hücre hattında telomeraz aktivitesi üzerine anlamlı bir etki göstermedi. Bu sebeple Hericium erinaceus su ekstraktının MCF-7 hücrelerindeki sitotoksik etkisini başka mekanizmalar üzerinden gerçekleştirdiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Hericium erinaceus (Basidiomycetes) class, is an edible mushroom widely grows on dead or decaying trees especially in Japan and China. The aim of this thesis is to determine the effects of Hericium erinaceus extracts on telomerase activity in MCF-7 estrogen receptor positive breast cancer cell lines. Firstly, we determined the effects of six different Hericium erinaceus extracts (Ethanol, Ether, Ethylacetate, Ethanol-water, Methnol-water, Water) on cell viability in MCF-7 cells by WST8 method. Water extract was found to be the most effective extract among others in the inhibition of cell viability. The IC(50) dose of Hericeum erinaseus water extract was detected as 250 µg/ml at 72 h in MCF-7 cells. After incubation with 250 µg/ml water extract for 72 h., cells were collected and effects of water extract on telomerase activity were analyzed. Hericium erinaceus showed no significant effect on telomerase activity in MCF-7 breast cancer cells. Therefore, it is contemplated that water extract of Hericium erinaceus shows its cytotoxic effects through other mechanisms in MCF-7 cells.