Bazı makromantarların Fusarium türlerine karşı antifungal aktiviteleri
Antifungal activity of some macrofungi against to Fusarium species
- Tez No: 468180
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN PEKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Doğadan ve kültürü yapılan 16 mantar türünün (Armillaria mella, Tricholoma terreum, Ramaria botrytis, Lactarius spp., Marasmius oreades, Sarcosphaera coronaria, Macrolepiota procera, Hypoloma fasciculare, Craterellus cornucopiades, Lactarius semisanguifluus, Pleurotus ostreatus, Hericium coroloides, Ganoderma lucidum, Morchella conica, Lentinula edodes ve Cantharellus cibarius) etanol ekstraktlarının Fusarium türlerine karşı agar kuyucuk diffüzyon yöntemi ile antifungal aktivitesi belirlenmiştir. Antifungal aktivitenin, çalışmada ele alınan mantar ve Fusarium türlerine göre değiştiği tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda A. mella, R. botrytis, S. coronaria, H. fasciculare ve P. ostreatus mantar türlerinin antifungal aktivitelerinin önemli derecede etkili olduğu bulunmuştur. Bu türlerin dilüsyon (seyreltme) metodu ile farklı konsantrasyonlardaki mantar ekstraktlarının Fusarium türlerinin gelişimi üzerine etkisi tespit edilmiştir. Patojenite testi ile mantar ekstraktları, fungisit, patojen uygulanan ve uygulanmayan kontrol uygulamalarının fide gelişimi üzerine etkileri ortaya konulmuştur. F. solani, F. oxysporum ve F. nygamai'ye karşı mantar ekstraktları uygulamalarının fide gelişimi üzerine etkileri de istatistiksel olarak çok önemli bulunmuştur. Çalışma sonucunda Fusarium etmenlerine karşı ümitvar mantar ekstraktları belirlenmiş olup, daha detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the antifungal activity of ethanol extracts of 16 fungi strains including mushrooms collected from nature and cultivated mushroom (Armillaria mella, Tricholoma terreum, Ramaria botrytis, Lactarius spp., Marasmius oreades, Sarcosphaera coronaria, Macrolepiota procera, Hypoloma fasciculare, Craterellus cornucopiades, Lactarius semisanguifluus, Pleurotus ostreatus, Hericium coroloides, Ganoderma lucidum, Morchella conica, Lentinula edodes and Cantharellus cibarius) against to Fusarium species was determined by the agar well diffusion method. It was determined that the antifungal activities showed differences according to fungal and Fusarium species studied in the study. Antifungal activity of A. mella, R. botrytis, S. coronaria, H. fasciculare and P. ostreatus fungi were found significant. The effect of different concentrations of fungal extracts of these species by the dilution method on the development of Fusarium species was determined. The effects of fungal extracts, fungicide, pathogen applied and non-applied control applications on seedling growth has been revealed by the pathogenicity test. The effects of fungal extracts treatments against to F. solani, F. oxysporum and F. nygamai on seedling growth were also found statistically significant. As a result of the study, the promising fungal extracts against to Fusarium pathogens have been determined in the study and more detailed studies are needed.