The effects of hypoxia on expression of stem cell markers and EMT markers in MDA-MB-231 and HCT116 cell lines
Hipoksinin MDA-MB-231 ve HCT-116 hücre hatlarında EMT belirteçleri ve kök hücre belirteçlerinin ifade düzeyleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 702015
  2. Yazar: AHMED MAHMOOD ATALLAH ATTALLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KANDEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hipoksi, birçok kanser türünde kanserin progresyonu ve metastazında önemli olan biyolojik bir olaydır. HIF (hipoksi indükleyici faktörler) olarak bilinen hipoksi faktörlerinin etkilerini anlamaya yönelik yapılan çalışmalarda hücrelerin hipoksik duruma maruz kaldığında hipoksi indükleyici faktörlerin (HIF) DNA'ya bağlanabildiği, glikolitik enzim ve büyüme faktörleri gibi hedef genlerin ifade düzeylerini arttırdığı gösterilmiştirr. Bu çalışmada, hipoksinin MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattınd ve HCT-116 kolon kanseri hücre hattında EMT ve kök hücre belirteçleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. . E-cadherin, N-cadherin, Vimentin, c-Myc, KLF-4, NANOG ve SOX-2' nin hipoksik koşullar altında ifade düzeyleri qRT-PCRyöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak hipoksik koşullar altında MDA-MB-231 ve HCT116 hücre hatlarında kök hücre belirteçlerinde anlamlı düzeyde artış olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oxygen privation (hypoxia) is a distinctive phenomenon in compact cancer that progresses aggressiveness and metastases in many types of cancer. There are many studies, that attempt to recognize the main causes and effects of hypoxia factors, which has been described that HIF (hypoxia- inducible factor) can binds to DNA when exposure certain cells to hypoxic condition, by increases the range of targeting genes, as well as glycolytic enzymes, and many growth factors. In this work we hypothesized that the hypoxia could induce the EMT markers and stem cell markers in both cells' MDA-MB-231 breast tumor cell line and HCT-116 colon tumor cell line. The mRNA expression level of EMT markers and stem cell markers including E-cadherin, N-cadherin, Vimentin, c-Myc, KLF-4, NANOG, SOX-2 are tested by qRT-PCR under hypoxic conditions. The result showed that, under hypoxic condition the mRNA levels of the stem cell markers are significantly up regulated. This outcome proved that the hypoxia could affect the expression of stem cells in MDA-MB-231 and HCT-116 cell lines.