Tıkanma sarılığı ile başvuran pankreas kanseri hastalarında endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP), perkütan transhepatik kolanjiografi (PTK) ve cerrahinin morbidite, mortalite ve sağkalım üzerine etkisi
Comparision of the effectiveness for morbidity, mortality and survival between endoscopic retrograde cholangiopancreatography ERCP), percutaneous transhepatic cholangiography (PTC) and surgery in pancreatic cancer patients admitted with obstructive jaundice
  1. Tez No: 433204
  2. Yazar: ABBAS FARUK AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR TUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı tıkanma sarılığı ile prezente olan pankreas kanseri hastalarında pankreatikoduodenektomi sonuçlarını değerlendirmek, biliyer drenaj yöntemlerini (EBD, PTHBD, palyatif cerrahi drenaj) birbiri ile karşılaştırmak ve sağkalım üzerine etkili olan prognostik faktörleri araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Ocak 2010- Mart 2015 arası 5 yıllık dönemde tıkanma sarılığı ile prezente olan 101 pankreas kanseri hastası (66'sı erkek) çalışmaya alındı. Hastalar cerrahi rezeksiyon uygulanan (n=25) ve cerrahi rezeksiyon uygulanmayan (inoperabl olanlar, n=76) olarak iki ana gruba ayrıldı. Cerrahi rezeksiyon uygulanan 25 hasta ERCP+Cerrahi (n=18), PTK+Cerahhi (n=4) ve direk cerrahi (n=3) olarak 3 subgruba ayrıldı. Cerrahi rezeksiyon uygulanmayan 76 hasta EBD grubu (n=49), PTHBD grubu (n=14) ve palyatif cerrahi grubu (n=13) olarak 3 subgruba ayrıldı. Hastaların demografik verileri, klinik bulguları, laboratuvar sonuçları, görüntüleme sonuçları, rezektable olanlarda cerrahi sonuçları, uygulanan biliyer drenaj yöntemlerinin (EBD, PTHBD, palyatif cerrahi drenaj) sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. ERCP ile PTK arası terapötik başarı, komplikasyon, işleme bağlı mortalite oranları karşılaştırıldı. Bir hasta için çalışmanın sonlanım kriteri hastanın ölmesi ya da çalışmanın sona ermesi olarak kabul edildi. Çalışmamızda toplam sağkalım süresi hesaplandı ve median olarak verildi. Sağkalım analizleri için Kaplan-Meier ve Log-Rank testleri kullanıldı. Sağkalım üzerine etkili prognostik faktörler t testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study evaluate the pancreaticoduodenectomy results, comparision the biliary drainage methods (EBD, PTHBD and palliative surgical drainage) each other and analyze the prognostic factors may affect the survival in pancreatic cancer patients presented with obstructive jaundice. Material and Methods: 101 patients (66 male) who has pancreatic cancer, presented with obstructive jaundice has admitted in 5 years period between January 2010 and March 2015 was enrolled the study. Patients divided into two main groups as performed surgical resection (n=25) and not candidate for surgery (accept as inoperable) (n=76). The surgical resection group divided into 3 subgroup as ERCP + Surgery (n=18), PTC + Surgery (n=4) and only surgical resection (n=3). The patients demographic datas, clinical findings, laboratory findings, imaging results, surgery results on candidates, performed biliary drainage methods (EBD, PTHBD, palliative surgical drainage) results evaluate retrospectively. Therapeotic success, complications and mortality compared between ERCP and PTC. The end point of the study accepted as mortality for one patient. Median survival time calculated. Kaplan-Meier and Log-Rank test used for survival analysis.