İnhale iloprost'un pulmoner hipertansiyon üzerine etkisi
Inhaled iloprost effect on pulmonary hypertension
  1. Tez No: 433203
  2. Yazar: BURAK AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ERBASAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Pulmoner hipertansiyon pek çok kardiyopulmoner patolojiye sekonder olarak ortaya çıkan ve karakteristik olarak pulmoner arter basıncının 25 mmHg'nın üzerine çıktığı progresif bir tablodur. Tedavide seçeneklerinden bir tanesi olan iloprost etkinliği son iki dekattır bilinen bir ajandır. Yapmış olduğumuz çalışmada inhale iloprost tedavisinin etkinliğini hastaların fonksiyonel sınıflarına göre değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya 1 Aralık 2012 ile 12 Mayıs 2014 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde pulmoner hipertansiyon tanısı ile değerlendirilen ve iloprost tedavisi alan 45 erişkin hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar Fonksiyonel Sınıf (FC) ≤2 (Grup-1) ve Fonksiyonel Sınıf>2 (Grup-2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalar 12 aylık takipleri boyunca her 4 ayda bir kez ekokardiyografik olarak kontrol edildi ve fonksiyonel sınıfları yeniden değerlendirildi. Dört aylık tedavi sonrasında Grup-1 ve Grup-2 arasında pulmoner arter basıncındaki azalmaya yönelik anlamlı bir farklılık görülemezken, FC düşmesi açısından Grup-2'nin tedaviden daha yüksek verim aldığı görüldü. Tedavinin sekizinci ayında yapılan değerlendirmede pulmoner arter basıncındaki azalma açısından Grup-1'in daha etkin bir düşüş sağladığı gözlenirken, FC düzelmesi açısından Grup-2'de tedavinin daha etkin olduğu görüldü. 12 aylık tedavi sonunda pulmoner arter basıncındaki düşme açısından Grup-1 ve Grup-2 arasında farklılık görülemezken, FC düzelmesi açısından inhale iloprost tedavisinin Grup-2'de daha etkin olduğu görülmüştür. Çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlara ve yayınlanan güncel kılavuzlara göre FC-3 ve FC-4 olan hastalarda tek ilaç ile verilecek tedavide inhale iloprost seçilmesi, tedavinin verimliliğini arttırmakla beraber FC-1 ve FC-2 hastalarda tek ilaç ile tedavide ilk seçenek olarak bosentan veya sildenafil gibi farklı etki mekanizmalarına sahip ilaçların seçilmesi daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Pulmonary hypertension is a progressively pathological process can occur seconderly a lot of cardiopulmonary disease and characterized by higher then 25 mmHg resting pulmonary artery pressure. The iloprost which known then last two decades is one of the therapeutic agents. The aim of this study is observing the efficiency the inhaled iloprost according to the functional classes of the patients. 45 adult patient was enrolled the study group who were treated with inhaled iloprost for pulmonary hypertension belongs to various etiologies in Hospital of Akdeniz University School of Medicine between 2012, December 01 and 2014, May 12. All patients who enrolled the study was separated as two groups according to the functional capacities (FC) and FC≤2 named as Group-1, FC>2 named as Group-2. All patients was followed via echocardiography on every 4 months and reobserved their FC's. There were no differences observed on pulmonary artery pressure between Group-1 and Group-2 in the end 4th month follow up echocardiography but Group-2 showed significantly upper decrease in FC. The end 8th month follow up echocardiograph showed that Group-1 is superior than Group-2 for decreasing pulmonary artery pressure but in FC decreasing, Group-2 showed significantly higher improvement. The end of the 12nd month follow up echocardiography showed that there are no differences between Group-1 and Group-2 for pulmonary artery pressure decreasing but improvement of the FC showed that inhaled iloprost therapy is more efficient in Group-2. According to the result of this study and recent guidelines, the chosen of inhaled iloprost as monotherapy agent in patients who has FC-3 and FC-4 is more efficient but in patients who has FC-1 and FC-2 should be chosen bosentan or sildenafil as monotherapy, can be more appropriate treatment option.