Diyabete bağlı işitsel beyin sapı potansiyelleri (ABR) ve otoakustik emisyon değişikliklerinde eritropoietinin etkileri
Effects of erythropoietin on changes of diabetes related auditory brainstem response (ABR) and otoacoustic emissions
  1. Tez No: 433215
  2. Yazar: PINAR GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TUNGA DERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İşitsel beyin sapı potansiyelleri (ABR) postsinaptik potansiyeller ile aksiyon potansiyellerinden oluşan işitsel elektriksel akımın kaydı esasına dayanmaktadır OAE kohleanın; spontan veya akustik uyaranlara yanıt olarak dış tüylü hücreleri tarafından üretilen düşük şiddetteki seslerin ölçümüne dayanan bir diğer odyometrik testtir. ABR ve OAE değişikliklerine sebep olan patolojilerden birisi de DM'dir. DM yüksek kan glukoz düzeyi ile seyreden, pek çok fizyolojik işlevin bozukluğuna sebep olan, insülinin yokluğu veya görece yetmezliği ile karakterize kronik seyirli metabolik bir hastalıktır. Hastalığın seyri sırasında akut ve kronik komplikasyonlar gelişmektedir. Diabetes Mellitustaki işitme kaybı da kronik komplikasyonlardan olup bilateral, yüksek frekansları tutan, simetrik, progressif sensorinöral tipte işitme kaybı şeklindedir. Diabetes Mellituslu hastalarda ABR'de tam anlamıyla tanı koydurucu bulgu saptanmamakla birlikte, III. dalga ile V. dalganın latens sürelerinin arttığı; III-V ile I-V interpeak latenslerin uzadığı saptanmış olup bu bulgular beyin sapı ve işitme yollarındaki hasarın varlığını göstermektedir. I. dalganın latens süresinin artığını gösteren çalışmalar da mevcuttur, ancak anlamlı bir etki olmadığını gösteren çalışmalar da yine literatürde rapor edilmiştir. Diabetes mellitus komplikasyonlarının giderilmesinde kullanılan ajanlardan birisi de EPO'dur. Eritropoietin temel fonksiyonu olan eritrogenez stimülasyonu dışında, antiinflamatuar, antiapoptotik, immünomodülatör, nörotropik, nöroprotektif, antioksidan, endotelyal hücre proliferasyon ve diferansiasyonunu modifiye edici etkilere de sahiptir. Hasarlı dokuda EPO kök hücrelerin o bölgeye hareket etmesini ve orada nörit oluşumu ve sinaptogenezi arttırmasını sağlayarak hasar onarımında yardımcı rol almaktadır. İç kulakta EPO reseptörlerinin eksprese edildiği ancak vestibüler sistemde herhangi bir eritropoietin reseptörü varlığı saptanmadığı belirtilmektedir. Biz çalışmamızda ABR değerlendirmemizde DM ile Kontrol grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı herhangi bir ilişki saptamadık. DM+EPO grubunda ise Kontrol ve DM grubuna göre yüksek frekans (16 kHz)'ta bazı dalga atans ve interpik latanslarında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulduk. DPOAE ölçümlerimize göre ise DM'de kohlear patoloji lehine bulgu saptamamış olup EPO'nun protektif etkisini destekleyen bulgu elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABR is based on postsynaptic and action potentials from the auditory electrical currents. OAE is another audiological test which is based on spontaneous or acoustic stimuli generated by outer hair cells in response to the low intensity of sound. DM is one of the pathologies that cause changes to the ABR and the OAE. DM is a chronic metabolic disease which is characterize with t he absence or relative deficiency of insulin and associated with high blood glucose levels, which causes disorder of many physiological functions. Acute and chronic complications may occur during the course of the disease. One of the chronic complications of DM is the hearing loss which is characterized bilaterally, involving high frequencies, symmetrical, progressive and sensorineural. Diagnostic findings support demonstrating the existence of damage to the brain stem and the auditory pathway by demonstrating prolonged latency period of III, IV. and V. waves and III-V IPL; these are not full diagnostic findings. Some of studies show prolonged latency period of I. wave is available, but some studies show that no significant effect, also has been reported in the literature. One of the agents used for removing of diabetes mellitus complications is EPO. EPO has also effects like anti-inflammatory, anti-apoptotic, immunomodulatory and neurotrophic, neuroprotective, antioxidant, and differentiation of endothelial cell proliferation with main function erythrogenesis stimulation. In injured tissue, EPO enhances tissue repair by mobilizing stem cells into the region of injury and increases neurite outgrowth and synaptogenesis. EPOR expression is demonstrated in the inner ear cells but not in the vestibular system In our study, we did not find any significant difference between Contol goup and DM group. At high frequency (16 kHz) DM + EPO group compared to the control group and DM group; we found a statistically significant difference in terms of latency and interpeak latency at some waves. According to our DPOAE measurements there were no cochlear pathology in DM and evidence supporting the protective effect of EPO could not be obtained..