Diyabet tanılı hastalarda işitsel fonksiyonların değerlendirilmesi
Assessment of auditory functions in patients diagnosed with diabetes
  1. Tez No: 540572
  2. Yazar: EBRU KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Diabetes Mellitus (DM); Dünya çapında prevelansı hızla artış gösteren, vücudun insulin üretememesi ya da üretilen insulini etkili kullanamaması durumunda kan şekerinin yükselmesiyle ortaya çıkan metabolik bir hastalıktır. İnsulin eksikliği veya hasarından dolayı vücut karbonhidrat, yağ ve proteinlerden yararlanamaz ve bununla birlikte bir çok komplikasyon gelişir. Kandaki glukozun artmasına bağlı olarak gelişen komplikasyonda besin ve oksijen yetersizliğinde koklea ve işitme siniri etkilenmektedir. Çalışmamızın amacı; diyabetin, işitme sistemine periferik ve santral etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda; 40 yaş ve üzeri Tip 2 DM tanılı 30 hasta ile 40 yaş ve üzeri normal işiten sağlıklı 29 bireyin işitsel sonuçları karşılaştırılmıştır. Her bireye, kulak burun boğaz muayenesi sonrasında timpanometri, akustik refleks, saf ses ve yüksek frekans odyometri, konuşma odyometri, DPOAE ve ABR testleri yapılmıştır. Saf ses odyometrisinde genellikle bütün frekanslarda görülmekle birlikte, özellikle sağ kulak ve yüksek frekanslarda anlamlı derecede eşik yükselmesi gözlenmiştir (p0.05). Çalışmamızın sonucu, diyabetin hem periferik hem de santral işitme sistemi üzerinde etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is a metabolic disease arising from high blood sugar caused by not being able to produce insulin or using the produced insulin inefficiently. Body cannot utilize carbonhydrate, fat and protein because of insulin deficiency; therefore, several complications arises. Cochlea and auditory nerve are affected from nutritient and oxygen insufficiency in complication developed from increased glucose in blood. Aim of our study is to research peripheric and central effects of diabetes upon auditory system. In our study; auditory results of 30 patients 40 years and above diagnosed with Type 2 DM and of 29 healthy individuals 40 years and above with no hearing problems are compared. Every individual has evaluated tympanometry, acoustic reflex, pure tone and high frequency audiometry, speech audiometry, DPOAE and ABR tests after ear nose throat examination.