Deneysel diyabetik nöropatide rol oynayan oksidatif hasarın işitsel uyarılmış potansiyeller ile fenolik bileşiklerin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of phenolic compounds on auditory evoked potentials with oxidative damage in experimental diabetic neuropathy
- Tez No: 542218
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ALBENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Diyabet, dokuları ve fizyolojik fonksiyonlarını moleküler ve biyokimyasal düzeylerde etkileyebilen sistemik bir hastalıktır. Birçok klinik araştırma diyabetin işitme kaybı ve kemik yapısındaki etkileri üzerine bir ilişki bulmasına rağmen, bu etkinin fizyopatolojik mekanizmaları tartışmalıdır. STZ+NA T2 DM modelindeki sıçanların kan şekeri ve ağırlık ölçümü ile GHbA1c düzeylerine bakılarak diyabetik nöropatisi değerlendirilmiştir. Diyabet sonucu işitme fonksiyonu ABR testi ile değerlendirilmiştir. Diyabetin kemik yapısına etkisi Mikro BT aracılığıyla analiz edilmiştir. Diyabet sonucu kandaki oksidatif stres düzeyinde, öjenolün ve kuersetinin antioksidan etkisi MDA, SOD ve GSH ELISA kitleri aracılığıyla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a systemic disease that can affect tissues and physiological functions at the molecular and biochemical levels. Although many clinical trials have found an association between diabetes and its effects on hearing loss and bone structure, the pathophysiological mechanisms of this effect are controversial. Diabetic neuropathy was evaluated by looking at GHbA1c levels and blood glucose and weight measurement of the STZ+NA T2 DM rats. Function of the hearing related of diabetes was assessed by ABR test. The effect of diabetes on bone structure was analyzed by means of Micro CT. At the level of oxidative stress in blood, the antioxidant effect of eugenol and quercetin was determined by MDA, SOD and GSH ELISA kits.