Dental implantlarda kullanılan farklı dayanak sistemlerinin dayanak-implant bağlantısının deneysel olarak incelenmesi: İn vitro çalışma
The experimentally study of different implant abutment connections of different implant abutment systems used in dental implants
  1. Tez No: 433248
  2. Yazar: ÇİĞDEM MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜLENT KATİBOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde diş eksikliklerinin rehabilitasyonunda dental implantlar sıklıkla kullanılmaktadır. Dental implantlar implant ve dayanak olmak üzere iki parçalıdır. Bu iki parça arasında mikrogap adı verilen boşluklar meydana gelmektedir. Dental implant- dayanak arasında meydana gelen mikroaralık, mikrobiyal sızıntıya sebep olup periimplanter dokuda kemik ve/veya yumuşak doku kaybına neden olarak biyolojik komplikasyonlara neden olabilir. Dental implant-dayanak arasındaki mikroaralığın çiğneme yükleri altında vida gevşemesi, vida kırılması ve dayanak kırılmasına neden olabileceği bildirilmiştir. Bu çalışma ile aynı tip implantların farklı çaplarda ve farklı dişeti yüksekliklerinin implant - dayanak arasındaki mikroaralığın in vitro olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için aynı implant sisteminden 36 adet aynı boyda (10mm) farklı çaplarda (3.7mm, 4.1mm) dental implant ve farklı dişeti yüksekliklerinde (h:0,5mm, h:1mm, h:2mm),üç tip (solid; ball; dijital) dayanak kullanılmıştır. 18 adet implant dayanak üreticinin talimatlarına uygun olarak 25 Ncm ile torklandıktan sonra dinamik yorulma testi analizi ile 30°lik açı 4 hz frekans ile yerleştirilen implantların her biri 30kg /100000 baskı değerinde yorulma ile implant ve dayanak arasındaki mikroaralığı optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskopla mikroaralık ölçümleri kaydedilmiştir. Mikroaralık değerleri ölçülmeden önce radyografik analizlerle implantlarda tahribatsız muayenesi yapılmıştır. Bu in vitro çalışmada Taguchi metodu ve ANOVA tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. A2B1C2 (3,7mm, h:0,5 mm, dijital dayanak) optimum olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dental implants are used rehabilitation of missing teeth nowadays. Microgap between dental implant and abutment leads to microbial leakage, bone and/or soft tissue loss around the peri-implant tissue. It is reported that microgap may cause of screw loosening, screw fracture, abutment fracture under the functional masticatory loading. The aim of this study was to evaluate microgap in same type dental implants, different diameters and different gingival height. 36 same implant systems, same implant length(10mm), different implant diameters(3.7mm, 4.1mm), different gingival height( h:0.5mm, h:1mm, h:2mm) and three different type abutments (solid, ball, digital) were chosen. The dental implants were assembled by the customer with a torque of 25Ncm by same person. After torque, dental implant- abutment complexes were localized 30° in the dynamic fatigue testing machine. The dynamic loading was applied each of implant-abutments in 30kg/100000, 4Hz. The implant-abutment interface was evaluated size of microgap measured under scanning electron microscope and optic microscope. Before measuring the microgap values, we performed nondestructive analysis. Taguchi methods and ANOVA test were used for statistically analyses in this study. The optimal process parameters considering the chosen experimental levels were A2B1C2 (3,7mm, h: 0,5 mm, digital abutment).