Genç erişkin erkeklerde şiddet eğilimi ve psikolojik durum ile ilişkisi
Violence tendency on male adolescents and the relations with their psychological status
  1. Tez No: 433249
  2. Yazar: ÖZGE IŞIL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte tasarlanan bu çalışmanın amacı, genç erkek erişkinlerin şiddete eğilim düzeylerini tanımlamak; sosyo-demografik ve psikolojik özellikleri ile ilişkisini ve etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini, Konya ilinde hizmet veren Mayıs-Aralık 2015 tarihleri arasında bir askeri hastaneye başvuran 200 genç erişkin oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Soru Formu”,“Şiddet Eğilim Ölçeği (ŞEÖ)”,“Kısa Semptom Envanteri - (KSE)”kullanılarak toplanmıştır. Şiddet Eğilimi Ölçeği, toplam 20 maddeden oluşan dörtlü Likert tipi bir ölçektir. Kısa Semptom Envanteri, 5 alt boyutu ve toplam 53 maddesi olan bir ölçektir. Cevaplara 0 ile 4 arasında değişen puanlar verilerek hesaplanır ve puan aralığı 0 – 212'dir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmış; verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik yöntemleri (frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma); gruplar arasındaki farkın test edilmesi için bağımsız örneklem t testi ve ANOVA (varyans) analizi; gruplar arasındaki farklılıkları saptamak için Tukey istatistiği; sürekli değişkenler arasındaki ilişki düzeyi için Pearson korelasyon testi ve bağımsız değişkenlerin şiddet eğilimini ne derece yordadığını belirlemek için Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan 200 genç erkek erişkinden %80'i bekar ve %73,5'i ilk ve ortaokul mezunudur. Katılımcıların %19'u daha önce psikolojik bir sorun yaşadığını, %18,5'i ailede psikolojik hastalık öyküsü olduğunu ve %27,5'i şiddete maruz kaldığını, %69,5'i sigara, %35'i alkol ve %6,5'i madde kullandığını belirtmiştir. Doğrusal Regresyon Analizine göre, şiddet eğilim modelinde sırasıyla“kardeş sayısı”,“şiddete maruz kalma”,“psikolojik hastalık öyküsü ”alkol kullanma“ ve ”sağlık algısı" şiddet eğilimini açıklayan en güçlü faktörler olarak saptandı. Bu araştırmanın bulguları Türkiye'nin farklı bölgelerinden bir askeri birlikte toplanan askerlerin şiddet davranışlarını yansıtmıştır. Saptanan etki faktörleri, genç erkeklerin toplu olarak yaşadığı kurumlarda (askeri birlikler, yurtlar, yatılı okullar vb.) planlanacak eğitim ve danışmanlık programlarında yol gösterici olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive-correlative study is to determine the level of violence, socio-demographic and psychological characteristics and factors affecting the relationship among male adolescents. The sample of this study was composed of 200 male adolescents admitted to Konya Military Hospital between May-December 2015 period. The interview form for the research data was gathered by using“Questionnaire”,“Violence Tendency Scale (VTS)”,“Brief Symptom Inventory (BSI)”. Violence Tendency Scale is including four-point Likert scale consisted of 20 items. Brief Symptom Inventory is a scale of five dimensions and a total of 53 items. And the scores ranging from 0 to 4 is calculated a range of 0-212. In the evaluation of the data, SPSS 15.0 package program was used and frequency, percentage, average and standard deviation; to test for independent samples t-test and ANOVA difference between groups analysis; Tukey statistics to detect differences between groups; Pearson correlation test for continuous variables and the relationships between groups and multiple linear regression analysis to predict the trend of violent arguments were used. Among the attendants of this study, 80 % are unmarried, 73.5 % were graduated from elementary and secondary schools. 19 % of the participants had previously had a psychological problem, 18.5 % had a family history of psychological disorders, 27.5 % were exposed to violence, and 69.5 % smoking cigarettes, 35% drinking alcohol and 6.5% using drugs. According to regression model violence tendency was strongly found out in a positive way with the number of siblings, violence exposure, psychological disorders, using alcohol and self-evaluation of health. This study's findings were reflected the violent behavior of Turkey's military soldiers gathered from different regions. It can be used as a guide to planning education and counseling program among male adolescents living in places such as military units, dormitories, boarding schools, etc.