Apikal rezeksiyon operasyonlarında kullanılan farklı içerikli retrograd dolgu materyallerinin biyouyumluluklarının, sıçanlarda oluşturulan kemik içi defektlerde histopatolojik olarak karşılaştırılması
Biocompatibility evaluation of the retrograde filling materials used in apical resection operations by endoosseous defects created in rats
- Tez No: 433247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ORDULU SÜBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kök ucu rezeksiyonu (apikal rezeksiyon, apikoektomi, apikektomi), diş kökünün etkilenmiş olan parçasının kesilerek bölgeden uzaklaştırılması ve periapikaldeki tüm nekrotik ve iltihaplı dokunun küretajını içerir. Retrograd dolgu maddesinin yerleştirilmesinin amacı ise kök kanalındaki potansiyel irritanların periradikülar dokulara sızmasını engelleyen tıkamayı sağlamaktır. Diş hekimliğinde günümüze kadar retrograd dolgu materyali olarak çeşitli maddeler kullanılmıştır. Bunların birbirlerine göre birçok avantaj ve dezavantajları vardır. Çalışmamızın, değişik içerikli ve üzerinde az çalışılmış retrograd dolgu materyallerinin biyouyumluluk ve meydana getirdikleri kemik reaksiyonlarını kısa ve uzun dönemde inceleyerek , üzerinde fazla sayıda çalışılmış retrograd dolgu materyalleri ile kıyaslamayı ve günümüzde rutin olarak kullanılan MTA Angelus ya da amalgam gibi materyallere alternatif olabilecek yeni retrograd dolgu materyalleri seçenekleri oluşturmada, oral cerrahide kullanımlarının yaygınlaştırılmasında katkısı olacaktır. Araştırmamızın deneysel aşaması ISO 7405 (2008) standartları ölçüsünde planlanarak uygulanmıştır. 56 adet 3-4 aylık wistar albino cinsi 270 ± 30 gram ağırlığındaki sıçanlar zamana göre 2 gruba ayrılmıştır. Birinci grubun kısa dönemde (28±2 gün) 28 deney hayvanı, ikinci grubun ise uzun dönemde (90±2 gün) 28 deney hayvanı olması kararlaştırılmıştır. Her bir zaman dönemi için IBC Bioaggregate, iRoot BP Plus, IRM ve amalgam içeren polietilen tüpler hayvanların sağ tibialarında oluşturulan kemik defektlerine yerleştirilmiştir. Kontrol grubu olarak boş polietilen tüpler bütün hayvanların sol tibialarında oluşturulan kemik defektlerine yerleştirilmiştir. Histopatolojik incelemeler sonucu elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde kullanılan materyallerin hepsi biyouyumlu bulunmuştur. Ancak, deney grupları biyouyumluluk açısından sıralandığında, sıralamanın BA, amalgam, IRM ve iRoot BP Plus şeklinde olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Root end resection (apical resection, apicoectomy), is the procedure that the affected piece of the root is cut and the inflamed periapical necrotic tissue is curetted. The purpose of the placement of retrograde filling material to prevent the leakage of potential irritants to periradicular tissues. İn dentistry, various retrograde filling materials are used to date. All have advantages and disadvantages relative to each other. İn our study, different and less studied retrograde filling materials' short - long term bone effects are studied and compared with the other materials that are more studied once. Thus, we have contributed to create alternative materials and expanding their usage in oral surgery. 56 wistar albino rats weighing 270 ± 30 grams are divided up into 2 groups according to time. The first group has 28 experimental animals in short term (28±2 days) and the second group has the remaining 28 experimental animals in long term (90±2 days). For each time period, polyethylene tubes containing IBC Bioaggregate, iRoot BP Plus, IRM and amalgam are placed in bone defects created on the right tibias of animals. As a control group, empty polyethylene tubes are placed in bone defects created on the left tibias of animals. Statistical evaluation of the data obtained from histopathological examination results of all the materials revealed that all of them are found to be biocompatible . However, when ranked in terms of biocompatibility, they are ordered to be BA, amalgam, IRM and iRoot BP Plus.