Türk çocuklarında kemik yaşı tayininde kullanılan üç yöntemin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparison of three methods to assess skeletal age in Turkish children
  1. Tez No: 433260
  2. Yazar: YELDA KASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY GENÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Büyüme gelişimi devam eden hastalarda yüz gelişiminin değerlendirilmesi farklı tedaviler için optimal zamana karar vermede önem taşımaktadır. Büyüme gelişimi devam eden bir çocukta, çocuğun gelişiminin değerlendirilmesinde kronolojik yaşın tek başına yeterli bir parametre olamaması nedeni ile son yıllarda çeşitli iskeletsel olgunlaşma indikatörleri geliştirilmiştir. Bireyin olgunlaşma derecesi geleneksel olarak altın standart olarak da kabul edilen el-bilek radyografileri ile saptanabilmektedir. İskeletsel olgunlaşmanın tayini için farklı radyografik yöntemler değerlendirilmiş ve el-bilek radyografilerine göre daha basit ve pratik alternatifler sunulmuştur. ALARA (mümkün olan en düşük radyasyon ekspojürü) prensibine dayanarak, iskelet yaşı değerlendirmesinde en düşük radyasyon dozunun seçilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı Türk çocuklarında kemik yaşı tayininde üç farklı radyografi tekniğinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmada İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran, yaşları 8 ile 18 arasında (ortalama 13,47±3,08) değişen 150 olgunun (70 erkek, 80 kız) el-bilek radyografisi, sefalometrik radyografisi ve dijital periapikal radyografi ile görüntülenen orta parmak medial falanksının (MP3) radyografisi alınmıştır. Bu üç radyografide sırası ile Fishman, Baccetti ve ark. ile Rajagopal ve Kansal'ın analizleri kullanılarak büyüme gelişim analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The assessment of facial growth and development is important to determine the optimal timing for different treatment procedures in the growing patient. Many skeletal maturity indicators have been proposed over the previous years because chronologic age is not sufficient alone for assessing the stage of development of a growing child. Maturational status has been traditionally evaluated by hand-wrist radiographs, which are considered the gold standard. Different radiographic methods have been evaluated for their correlation with the skeletal maturity, and simple and practical alternatives to the hand-wrist radiograph have been presented. In accordance with the ALARA (As Low As Reasonably Achievable) principle, if evaluation of skeletal age is indicated, it is important to take radiographs with the lowest dose. The purpose of this study was to compare three different radiographic methods to assess skeletal age in Turkish children. In this study, 150 cases (70 male, 80 female) of hand-wrist, cephalometric radiographies and digital periapical radiographic images of medial phalanx of the third finger (MP3) of children between the ages of 8 and 18 (mean 13,47±3,08), who attended to Istanbul University, was investigated. Assessment of skeletal maturation was done using Fishman's, Baccetti et al.'s, and Rajagopal and Kansal's analyses respectively.