The demirjian, willems, and cameriere methods were used to evaluate and compare the dental age of Turkish and Libyan children aged 7-14 years
Yaşları 7-14 arasında değişen Türk ve Libya'lı çocukların diş yaşlarının demirjian, willems ve cameriere yöntemleri kullanılarak değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
- Tez No: 665211
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖZDEMİR ÖZENEN, DOÇ. DR. MELTEM ÖZDEMİR KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Farklı insan vücudu parametreleri yıllardır araştırılmaktadır ve bu parametreler ile biyolojik yaş tahmini yapılmaya devam edilmektedir. Canlılarda ve ölülerde bu yaş tahminleri adli diş hekimliği açısından da oldukça önemlidir. Çocuk diş hekimliği ve ortodonti alanlarında diş yaşının bilinmesi özellikle tanı ve tedavi planının belirlenmesinde esastır. Bu çalışmanın amacı, diş yaşı belirlemek amacıyla kullanılan Demirjian yöntemi (DM), Willems yöntemi (WM) ve Cameriere yöntemlerinin (CM) Türk ve Libya'lı çocuklar için diş yaşı belirlemedeki uygunluğunun incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Bu retrospektif kesitsel gözlemsel çalışmada fazla sayıda örnek incelenerek örnekleme yöntemi kullanıldı. Yaşları 7,0 ile 14,9 arasında değişen ve Yeditepe Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Çocuk Diş Hekimliği Kliniklerine başvuran 300 Türk çocuğunun panoramik radyografilerine (ortopantografları) (OPTG'ler) hasta kayıtlarından ulaşıldı. Yaşları 7,0 ile 14,9 arasında değişen ve Libya, Trablus'taki Al Hussein diş merkezi Pedodonti kliniğine başvuran 300 Libya'lı çocuğun panoramik radyografileri hasta kayıtlarından ulaşıldı. Kısa bir radyografi yöntemleri değerlendirme eğitimi aşamasından sonra, tüm radyografilerin üç aryı yöntemle değerlendirilmesi aynı tek araştırmacı tarafından (MA) gerçekleştirildi. Tüm alt çene dişleri (üçüncü büyük azı dişleri hariç) Demirjian, Willems ve Cameriere yöntemleri kullanılarak skorlandı. Kaydedilen tüm parametreler istatistiksel olarak analiz edildi. İki grup arasındaki sayısal değişkenler, Mann Whitney U testi veya t-testi kullanılarak, ikili veya daha fazla sayıdaki grup karşılaştırmaları dağılımlarına bağlı Kruskal-Wallis testi veya ANOVA kullanılarak analiz edildi. Normallik değerlendirmesi Shapiro Wilks testi ile ve ek olarak QQ ve PP grafiklerinin görsel incelemeleriyle değerlendirildi. Demirjian yöntemi, her iki etnik köken için kronolojik yaşı olduğundan fazla tahmin ediyor. Cameriere yöntemi Türk grubu için kronolojik yaşı olduğundan az hesaplamaktadır. Willlems yöntemi, Türk grubu için kronolojik yaş için en yakın tahmine sahip görünmektedir. Willems, Libyalı için hafife alırken, Cameriere Libyalı çocuklar için en yakın tahmin gibi görünmektedir. Türk çocuklarında diş yaşını tahmin etmek için Demirjian yönteminin kullanılması, kronolojik yaşın fazla olarak tahmin edilmesine neden oldu. Willems yönteminin kullanılmasının hem Libya'lı hem de Türk çocuklar için kronolojik yaşı tahmininde oldukça iyi sonuçlar verdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Many changing human body parameters have been researched and compared to biological age in living humans, and human age prediction has been a subject of concern since documented history. Since it is applied to both the living and the deceased, age estimation is important in forensic odontology. In pediatric dentistry and orthodontics, the dental age (DA) is essential in determining the diagnosis and treatment plan. The aim of this study was to evaluate the accuracy of the Demirjian method (DM), Willems method (WM), and Cameriere method (CM) to Turkish and Libyan children because dental age assessment is considered appropriate in several countries. Compare Turkish and Libyan children's dental ages. A convenience sampling method was used in this retrospective cross-sectional observational study. The panoramic radiographs (ortopantographs) (OPTGs) of 300 Turkish children were selected from those who referred to Yeditepe University, Faculty of Dentistry, Pediatric Dentistry Clinics whose ages were between 7.0 and 14.9 years. The panoramic radiographs of 300 Libyan children were selected from the patient records who referred to the Pedodontic clinic at Al Hussein dental clinic in Tripoli, Libya whose ages were between 7.0 and 14.9 years. After a brief training phase, one examiner (M.A.) was responsible for the complete assessment of all radiographs. All mandibular teeth (except for the third molars) were scored using Demirjian et al system, as well as Willems and Cameriere's methods. All the recorded scores were statistically analyzed. The numerical variables were compared across two groups with using Mann Whitney U test or t-test, and three or more groups by Kruskal-Wallis test or ANOVA depending on their distribution. The assumption of normality was assessed with Shapiro Wilks' test in addition to visual inspections of QQ and PP plots. The Demirjian method overestimates the chronological age for both ethnicities. While Cameriere method underestimates the chronological age for Turkish group. Willlems method seems to have the closest estimate for chronological age for Turkish group. Willems seem to underestimate for Libyan while Cameriere seems to be the closest estimate for Libyan children. The use of the Demirjian procedure to estimate dental age in Turkish children resulted in an overestimation of chronological age. The use of the Willems method for estimating dental age for Libyan children led to the finding that Willems dental age works reasonably well in estimating chronological age for both Libyan and Turkish children.