Çocuk hastalarda panoramik radyografilerde yaş ve cinsiyet tayininde morfometrik ölçümlerin kullanımının farklı yaş tespit metotları ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of age and gender on panoramic radiographs in pediatric patients using morphometric measurements and four different age estimation methods
  1. Tez No: 730241
  2. Yazar: CEREN SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAH ÇOĞULU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yaş tayini, adli antropolojide ve adli diş hekimliğinde oldukça önemlidir. Cinsiyet ve yaş tayininde diş ve kemik gelişiminin değerlendirildiği yöntemler sıklıkla kullanılmaktadır. Literatürde kronolojik yaşa en yakın sonucun elde edilmesine yönelik farklı yöntemlerin karşılaştırıldığı birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı; 5-14 yaş arası 296 çocuk hastaya ait dijital panoramik radyografilerde; mandibulaya ait morfometrik ölçümlerin ve diş yaşı tayin yöntemlerinden Demirjian, Willems, Nolla ve Cameriere yöntemlerinin yaş ve cinsiyet tayininde güvenilirliklerinin karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada, 885 adet çocuk hastaya ait panoramik radyografi görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Dijital panoramik radyografiler etik onay alındıktan sonra değerlendirildi ve çalışmaya net olan 296 adet panoramik radyografi dahil edildi. Hastaların cinsiyeti ve kronolojik yaşı kaydedildi. Çalışmada morfometrik ölçümlerden mandibulada maksimum ramus genişliği, minimum ramus genişliği, kondil yüksekliği, koronoid yüksekliği, gonial açı, bigonial genişlik ve izdüşümsel ramus yüksekliği ölçüldü. Diş yaşı tayinlerinde; Demirjian, Willems, Nolla ve Cameriere yöntemleri kullanıldı. Ölçümler yaş ve cinsiyet verilerini bilmeyen bir gözlemci tarafından yapıldı. Tüm ölçümler üç kez tekrarlandı. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 programı (SPSS Inc., Chicago IL, USA) kullanılarak gerçekleştirildi. Morfometrik ölçümlerden çocukların yaşını tayin edebilmek için yaş, bağımlı değişken olarak alındı ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulandı. Verilerin homojen olarak dağılıp dağılmadığı Kolmogorov Smirnov normallik testi yapılarak değerlendirildi. Bu test sonucu normal dağılım gösteren veriler eşleştirilmiş örneklem t testi ile, normal dağılım göstermeyen veriler de istatistiksel olarak Wilcoxon testi ile değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler (minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, vb.) için karşılaştırma testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Age estimation is an important issue in forensic anthropology and odontology. The most commonly used techniques for age and gender determination are methods of evaluating dental and bone development. Over the years, several methods have been developed to assess which one predicts more accurately the chronological age. The objective of the present study was to compare the accuracy of the morphometric measurements of the mandible and Demirjian, Willems, Nolla, Cameriere methods for dental age and gender determination on digital panoramic x-rays in 296 Turkish children aged 5-14 years. In this retrospective study, 885 panoramic x-rays were analyzed after ethical approval. From these, 296 clear panoramic x-rays were selected for the study. The gender and chronological age of each patient were recorded. Maximum ramus width, minimum ramus width, condylar height, coronoid height, gonial angle, bigonial width, and projective height of ramus were measured. Demirjian, Willems, Nolla, and Cameriere methods were used as a dental age estimation method. Measurements were made by a blinded observer who did not know the age and gender of the patients, and all measurements were repeated three times. Statistical analysis was performed using the SPSS 22.0 program (SPSS Inc., Chicago IL, USA). To determine the age of children from morphometric measurements, age was taken as a dependent variable and multiple linear regression analysis was applied. Whether the data were homogeneously distributed or not was evaluated by using the Kolmogorov Smirnov normality test. As a result of this test, the data showing normal distribution were evaluated statistically with the paired sample t-test, and the data not showing normal distribution were statistically evaluated with Wilcoxon's test. Comparison tests were used for descriptive statistics (minimum, maximum, mean, standard deviation, etc.).