Dentin dokusuna farklı hazırlık yöntemleri ve uygulama teknikleri ile 'universal adeziv' bağlayıcıların bağlanma dayanıklılığına etkisi
The effect of different application strategies on the durability of dentin bond strength of different universal adhesive systems
  1. Tez No: 433265
  2. Yazar: ASHRAF RADAYDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR SAMİ BÜYÜKGÖKÇESU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı; geleneksel yöntemlerle karşılaştırmalı olarak farklı hazırlık yöntemleri ve uygulama teknikleri ile dentine uygulanacak olan universal adeziv sistemlerin adeziv ara yüzeyde dentine olan bağlanma dayanımlarının kısa dönemde (24 saat) ve uzun dönemde (6 ay) mikrogerilim test yöntemini kullanarak in vitro değerlendirmesidir. Çalışmamızda 104 adet çürüksüz 3.büyük azı dişlerinin okluzal mineleri kaldırıldıktan sonra dentin yüzeylerinde standart bir smear tabakası oluşturulmuştur. Sonra dişler 13 ana gruba ayrılmış ve her grupta 8 diş olmuştur. Universal Adeziv Sistemler olarak Single Bond Universal (3M ESPE) ; Prime&Bond Elect (DENTSPLY) ,ve Futurabond U (VOCO) kullanılmıştır. Her bir sistem, self-etch ve Etch-&-Rinse olarak uygulanmıştır. Self-etch kontrol grubu olarak Clearfil SE Bond (Kuraray), etch-&-rinse kontrol grubu olarak OptiBond FL (Kerr) seçilmiştir. Ayrıca 60 sn. boyunca % 17'lik EDTA solüsyonu asit olarak dentin yüzeyine uygulandıktan sonra universal adesiv ve kontrol sistemleri ile kullanılmıştır. Her gruptaki dişlerde 5 mm yüksekliğinde kompozit bloklar oluşturulması sonrasında, örnekler 24 saat distile suda bekletildikten sonra 1mm2'lik çubuk biçiminde kesitlere ayrılmıştır. Her bir dişten elde edilen çubukların yarısı hemen Micro Tensile Tester (Bisco) aygıtına yerleştirilerek dentine olan 24 saat mikrogerilim bağlanma dayanımları ölçülürken çubukların kalan yarısı ise 6 ay 37°C' de distile suda Etüvde bekletme sonunda dentine olan 6 ay sonraki mikrogerilim bağlanma dayanımları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this in vitro research was to evaluate the effect of different conditioning strategies immediately (24h) and on the durability (6 months) of the new universal adhesive systems to dentin using microtensile bond strength. Flat dentin surfaces will be created on 104 extracted human third molars. The adhesive systems applied on the randomly distributed teeth as the following; the universal adhesives Single Bond Universal (3M ESPE); Prime&Bond Elect (DENTSPLY) and Futurabond U (VOCO) applied using either the self-etch technique or the etch-and-rinse technique as described by the manufacturer and as a self-etch control group Clearfil SE Bond (Kuraray),and OptiBond FL (Kerr) as an etch-and-rinse control group. And using 17% EDTA for 60 seconds as a conditioner before the application of all the universal adhesives and the control ones. After the application of the adhesives as described above, resin composite built-up and constructed incrementally. The restored teeth stored in distilled water at 37 C for 24 h, then the teeth longitudinally sectioned across the bonded interface to produce beams with 1 mm2 of adhesive area, half of the beams from every tooth tested immediately with the microtensile bond strength method, the other half of the beams stored in distilled water at 37 C° for 6 months then tested. Data analyzed by one way ANOVA, tukey HSD Tests. Single Bond Universal in both 24h and 6 months groups was significantly higher than the other groups.