Farklı adeziv uygulama teknikleri ile ara yüzey degradasyonunun bağlanma dayanımına etkisinin in vitro incelenmesi
In vitro evaluation of the adhesive interface degradation on bond strength with different adhesive applications
- Tez No: 433264
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmanın amacı; basitleştirilmiş adeziv sistemlerde adeziv ara yüzey degradasyonunu azaltmak amaçlı %2 Klorheksidin (CHX) uygulaması, adezivin iki kat olarak uygulanması (x2K) ve ilave hidrofobik reçine (HR) uygulamasının dentine olan mikrogerilim bağlanma dayanımına etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda kontrol grubunu Clearfil SE Bond (SE), deney gruplarını Adper Single Bond 2 (SB), Clearfil S3 Bond (S3) adezivleri oluşturmuştur. Sağlam 72 adet üçüncü büyük azı dişin yarısı 24 saat, kalan yarısı 6 ay sonraki bağlanma dayanımının ölçülmesinde kullanılmıştır. Düz koronal dentin yüzeylerinde 600 grit silikon karbit kağıtla 60 sn. smear tabakası oluşturularak dişler 9 gruba ayrılmıştır (n=4): SE-Kontrol, SB-Kontrol, S3-Kontrol, SB-CHX, SB-x2K, SB-HR, S3-CHX, S3-x2K, S3-HR. Kompozit bloklar (3M ESPE) tabakalama yöntemiyle oluşturularak (5 mm) 37°C distile suda bekletilmiştir. Kesitlere ayrılarak (Isomet) her bir çubuk kesit (1 mm2) hemen ve 6 ay 37°C suda bekletildikten sonra çapraz kafa hızı 0,5 mm/dk. ile mikrogerilim test aygıtına (Bisco) yerleştirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak Three-way ANOVA, Tukey HDS testleriyle değerlendirilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the influence of 2% Chlorhexidine (CHX), double adhesive layer (x2K), extra hybrophobic resin (HR) applications proposed to decrease adhesive interface degradation on the microtensile dentin bond strength of simplified adhesive systems. Clearfil SE Bond (SE) was used as control, Adper Single Bond2 (SB) and Clearfil S3 Bond (S3) were tested. The half of 72 sound human molar teeth used for immediate bond strength, other half of teeth for 6 month. Smear layer was created with 600-grit silicon-carbide paper for 60 s on coronal dentin surface. Teeth were divided into 9 groups (n=4): SE-Control, SB-Control, S3-Control, SB-CHX, SB-x2K, SB-HR, S3-CHX, S3-x2K, S3-HR. Composite blocks (3M ESPE) were incrementally built up (5 mm), stored in distilled water at 37°C. They were sectioned (Isomet), each stick (1 mm2) was attached to MicroTensile Tester (Bisco) immediately and 6 month water storage at crosshead speed 0.5 mm/min. The data were statistically analyzed by Three-way ANOVA, Tukey HDS (p0.05).