Amoksisilin klavulanik asit, amoksisilin klavulanik asit + vitamin uygulamasının ratların çeşitli dokularındaki malondialdehit ve antioksidan düzeylerine etkisi
The effects of amoxicillin clavulanic acid, amoxicillin clavulanic acid + vitamin administration on malondialdehyde and antioxidant levels in various tissues of the rats
  1. Tez No: 433320
  2. Yazar: EMİNE ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmayla; amoksisilin klavulanik asitin, ratların karaciğer ve böbrek dokusunda antioksidan savunma mekanizması ve oksidatif stres durumu üzerine etkilerini incelenmesi ve antibiyotiğe ek olarak vitamin uygulamasının oksidatif stresi azaltıcı ve koruyucu bir etkiye sahip olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Toplam 49 adet Wistar–Albino ırkı erkek rat; 1. grup: Amoksisilin klavulanik asit, 2. grup: Amoksisilin klavulanik asit + vitamin C, 3. grup: Amoksisilin klavulanik asit + vitamin E, 4. grup: Amoksisilin klavulanik asit + vitamin C+ vitamin E, 5. grup: Vitamin C, 6. grup: Vitamin E, 7. grup: Kontrol grubu olacak şekilde rastgele 7 gruba ayrıldı. Yedi gün süren çalışma sonunda ratlardan alınan karaciğer ve böbrek dokusunda MDA, GSH, CAT, vitamin C, total protein düzeyleri ile plazma ALT, AST ve GGT enzim aktiviteleri ölçüldü. Bulgular: Plazma enzim düzeyleri incelendiğinde; sadece amoksisilin klavulanik asit verilen 1.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the effects of amoxicillin clavulanic acid on antioxidant defense mechanism and oxidative stress in liver and kidney tissues of the rats and aimed to investigate whether vitamin application with antibioticshave an effect on reducing oxidative stress and protective effectiveness or not. Material and Method: 49 Wistar-albino male rats were randomly divided into 7 groups. We applied; 1.group: Amoxicillin clavulanic acid, 2. group: Amoxicillin clavulanic acid + Vitamin C, 3. group: Amoxicillin clavulanic acid + Vitamin E, 4. group: Amoxicillin clavulanic acid + Vitamin C + Vitamin E, 5. group: Vitamin C, 6. group: Vitamin E and 7. group: Saline solution as a control group. After 7 days drug and vitamin administration period, MDA, GSH, CAT, vitamin C, total protein levels in liver and kidney tissue of the rats were analyzed, and plasma ALT, AST and GGT levels were measured. Results: Plasma enzyme levels: only group 1 showed an increase in ALT enzymes activities.