Kardiyolojide kullanılan tek kullanımlık malzemelerin tekrar kullanılması durumunda maliyetin belirlenmesi
Determining the cost disposable materials used during the re-use in cardiology
  1. Tez No: 433326
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastanemiz koroner anjiyografi ünitesinde kullanılan tek kullanımlık malzemelerin steril edilerek tekrar kullanılması durumunda maliyet etkinliğinin karşılaştırıl-ması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada, koroner anjiyografide kullanılan malzemelerden tek kullanımlık olup steril edilerek tekrar kullanılan 30 çeşit malzeme belirlendi. Bu malzeme-lerin birim fiyatları çıkarılarak, hastaneye olan maliyetleri satın alma biriminden öğrenildi. Malzemelerin bir kez sterilizasyonundaki personel giderleri, kullanılan su, elektrik miktarı ve maliyeti, sterilizasyon ve paketleme aşamalarındaki giderler hesaplandı. Bu malzemelerin anjiyografi ünitesindeki 2014-2015 yılları arasındaki alım sayısı ve öngörülen sterilizasyon sayısı tespit edildi. Buna göre malzemelerin tek kullanımı ile tekrar kullanımı arasındaki fark belirlenerek hastaneye maliyeti karşılaştırıldı. Bulgular: Bu 30 çeşit malzemenin her birinden birer adet alındığında alım maliyeti 17.839,46 ₺, tekrar kullanıma hazırlanma aşamalarındaki giderlerin toplamı 255,75 ₺, bir yıllık sarfiyat sayısına göre tek sefer kullanımında maliyet 4.787.710,00 ₺, öngörülen sayıda sterilizasyon işlemi uygulandığında yeni malzeme alımının maliyeti 2.162.855,00 ₺,bunların tekrar kullanıma hazırlanma aşamalarındaki giderlerin yıllık toplamı 164.050,00 ₺ olarak hesaplandı.Yeni malzeme alımı ile tekrar kullanıma hazırlanmasındaki giderlerin toplamı (2.162.855,00+164.050,00) 2.336.905,00 ₺ idi. Malzemelerin öngörülen tekrar kullanım sayısına göre hesaplandığında hastanenin maliyet tasarrufu yıllık olarak (4.787.710,00-2.336.905,00) 2.451.608,00 ₺ olarak hesaplandı. Tek sefer kullanıma göre, tekrar kullanımda %51,2 oranında maliyet etkinlik sağlandığı saptandı. Sonuç: Koroner anjiyografideki tek kullanımlık malzemelerin tekrar kullanımının maliyet açısından etkin bir yöntem olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to compare cost-effectiveness of the materials with use of new and re-use used in our hospital coronary angiography unit. Material and Method: The study, in coronary anjiyography unit, disposable materials which sent to the sterilization unit, sterilized and used of re-use. Thirty material have been determi-ned. These materials costs of the hospital were identified considering the prices with company information and healthy application papers. Central sterilization unit consumption costs (water, electricity, staff, etc.) were calculated for the purpose of determine the cost of materials once sterilization. The number of materials and the number of predicted sterilization were determined between 2014-2015 years in angiography unit. According to the hospital's needs at one year, re-use or single use of materials was calculated cost to the hospital. Results: The only use the 30 kinds of materials cost in 17839.46 ₺, total expenses were calculated in the process of preparation for re-use 255.57 ₺. According to one years needs, only once using of disposabl materials cost were calculated 4787710.00 ₺. When the predicting number of sterilization process is applied to annual expenses in the reprocessing stage 164050.00 ₺ , calculated the cost of new materials costs 2162855.00 ₺. New materials costs with in preparation for re-use expenses were estimated total of (2162855.00+ 164050.00) 2336905.00 ₺. When calculated according to predicting number of materials use of re-use were determined (4787710.00 - 2336905.00) 2451608.00 ₺ annually hospital's gain. According to disposable, the re-use cost-effectiveness ratio of %51.2 was determined. Conclusion: Using re-use of disposable materials in coronary angiography are demonstrated to be an effective method in terms of cost.