Fetal dönem boyunca orbita ve bulbus oculi'nin gelişimi
Development of orbit and bulbus oculi during the fetal period
  1. Tez No: 433363
  2. Yazar: CEMİL BİLKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Fetal Dönem Boyunca Orbita ve Bulbus Oculi'nin Gelişimi Çalışmamızda, fetal dönem boyunca orbita ve bulbus oculi gelişiminin anatomik diseksiyon yöntemi kullanılarak araştırılması amaçlandı. Yaşları 13-40 gebelik haftası arasında olan, eksternal anomali ve patolojisi olmayan 108 fetal materyalde 214 gözde orbita ve bulbus oculinin morfolojik ve morfometrik gelişimi değerlendirildi. Çalışmamızda ekstraoküler göz kaslarının tendon genişlikleri ölçüldü ve tendon tutunma yerlerinin limbusa olan uzaklıkları değerlendirildi. Orbita ile ilgili parametrelerden orbita giriş alanı, orbita çevresi, orbita genişlik ve yüksekliği, orbita derinliği ve hacmi ölçüldü. Bulbus oculi ile ilgili parametrelerden bulbus oculinin anterior-posterior (A-P) çapı, transvers çapı, ağırlığı ve hacmi ölçüldü. Ayrıca korneanın ağırlık ve çapı, lensin ise ağırlık, kalınlık ve genişliği ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Development Of Orbit And Bulbus Oculi During The Fetal Period In our study, it is aimed at researching the development of orbit and bulbus oculi during fetal period by applying the anatomic dissection method. Morphological and morphometric development of orbit and bulbus oculi in 108 fetal materials and 214 eyes, whoose ages are between 16-40 gestational weeks, who do not have external anomaly and pathology, are evaluated. Tendon wideness of the extraocular eye muscles were measured in our study and the distances of the tendon insertio to the limbus were evaluated. Orbital entrance surface, orbital peripheral, orbital wideness and height, orbital depth and volume were measured by the parameters related to orbit. Anterior-posterior (A-P) diameter, transverse diameter, weight and volume of bulbus oculi were measured by the parameters related to bulbus oculi. Furthermore, the weight and diameter of the cornea, the weight, thickness and wideness of the lens were measured.