Ankilozan spondilit hastalarında fiziksel aktivite düzeyi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Physical activity level and the factors affecting the level of physical activity in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 433488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKŞAN DEMİRBÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi romatoloji kliniğine başvuran, ortalama yaşları 32,6 (± 5,041) yıl olan 30 ankilozan spondilit tanısı konmuş olgular ve 30 sağlıklı kontroller dahil edildi. Olguların fiziksel altivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) Uzun Formu ve akselerometre ile değerlendirildi. Kinezyofobi değerleri TAMPA Kinezyofobi Ölçeği ile, ağrıları Kısa form McGill Ağrı Anketi ile, hastalık aktiviteleri Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivitesi İndeksi (BASDAİ) ile, fonksiyonellikleri Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFİ) ile değerlendirildi. Bulgular: Yapılan değerlendirmeler sonucunda kontrol ve deney grupları arasında IPAQ'a göre total fiziksel aktivite skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Olguların akselerometre sonuçlarına göre dakika cinsinden toplam düşük, orta ve şiddetli fiziksel aktivite düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Our aim was to investigate physical activity level and the factors affecting the level of physical activity (kinesiophobia, pain, disease activity, functional status) in patients who were diagnosed with ankylosing spondylitis (AS). Method: Thirty participant who diagnosed AS, with a mean age 32,6 (±5,041) years who consulted to İstanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine Hospital and thirty healthy controls were recruited to this study. Physical activity level was evaluated with International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and accelerometer. Tampa Kinesiophobia index was used to measure kinesiophobia scores. Pain was evaluated with McGill Pain Questionnaire, disease activity was evaluated with Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index, functional status was evaluated with Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index. Results: After the evaluations, we found that there was no statistically significant difference between control and patient groups according to IPAQ (p>0,05). Besides, there was no statistically significant difference between low, moderate, vigorous physical activity levels according to accelerometer in between the control and patients groups (p>0,05).